Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Biden si po pár dnech opět spletl evropské lídry. Tentokrát Merkelovou s Kohlem

Svět

  10:20
Americký prezident Joe Biden podruhé během jednoho týdne prohlásil, že na summitu v roce 2021 mluvil s evropským lídrem, který už byl tou dobou nejen mimo úřad, ale také po smrti. Informují o tom americká média, podle nichž na středečních setkáních se sponzory jeho kampaně dvakrát zmínil bývalého německého kancléře Helmuta Kohla místo jeho nástupkyně Angely Merkelové.

Biden se takto přeřekl jen tři dny poté, co na předvolebním mítinku v Nevadě zaměnil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za jeho předchůdce z konce minulého století Françoise Mitterranda. Všechny přešlapy přišly v momentech, kdy americký prezident vzpomínal na konverzace s evropskými lídry na summitu skupiny G7 v červnu 2021.

Na dvou středečních akcích v New Yorku řekl, že od Helmuta Kohla dostal otázku související s nepokoji v sídle amerického Kongresu ze 6. ledna 2021. Kohl, který v čele spolkové vlády stál v letech 1982 až 1998, zemřel v roce 2017. Na zmíněném summitu v Anglii Německo zastupovala Merkelová.

Bílý dům na žádost o komentář ihned nereagoval, uvádí televize NBC News. Podobné přešlapy provází Bidena od začátku působení v prezidentské funkci a pravděpodobně přispívají k převládajícímu názoru Američanů, že 81letá hlava státu je na výkon funkce příliš stará. Biden se chce v listopadu ucházet o znovuzvolení a aktuálně míří k zisku nominace Demokratické strany na prezidenta.

Jeho soupeřem bude nejspíše 77letý exprezident Donald Trump, který si za poslední měsíce rovněž připsal několik zvláštních výroků. Nedávno v projevu opakoval jméno své soupeřky v boji o republikánskou nominaci Nikki Haleyové, když zjevně mluvil o bývalé šéfce Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

Loni zase označil maďarského premiéra Viktora Orbána za lídra Turecka, varoval před hrozbou „druhé světové války“ nebo mluvil o tom, že v roce 2016 ve volbách porazil exprezidenta USA Baracka Obamu, jakkoli jeho soupeřkou tehdy byla bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...