Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Svět

Jednání mezi USA a Čínou skončilo. Učinili jsme pokrok, uvedl po schůzce Biden

Americký prezident Joe Biden při setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem ve Woodside v Kalifornii (15. listopadu 2023) foto: ČTK

Jednání amerického prezidenta Joea Bidena s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem v Kalifornii skončilo, uvedly světové agentury. Biden poté uvedl na síti X, že státníci v jednáních učinili pokrok. Čína s USA se dohodly na obnovení komunikace na vysoké úrovni mezi svými dvěma armádami. To bude obsahovat i pracovní schůzky mezi ministerstvy obrany, uvedla čínská média s odkazem na prezidenta Si.
  4:03

„Vážím si dnešního rozhovoru s prezidentem Siem, protože si myslím, že je prvořadé, abychom si jasně rozuměli,“ napsal Biden na sociální síti. „Existují kritické globální výzvy, které vyžadují naše společné vedení. A dnes jsme udělali skutečný pokrok,“ uvedl šéf Bílého domu.

Ve svém dalším příspěvku jednání označil jako jedny z nejkonstruktivnějších a nejproduktivnějších, které spolu státníci vedli.

Si podle čínských médií uvedl, že obě strany souhlasy s vytvořením čínsko-americké protidrogové pracovní skupiny. Agentura Nová Čína podle stanice CNN také informovala o tom, že se vrcholní činitelé obou zemí dohodli na mezivládním diaologu o umělé inteligenci.

Kalifornské setkání lídrů dvou největších světových ekonomik se konalo na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) a rok po jejich posledním jednání v Indonésii.

Biden přivítal Siho v kalifornském sídle, následovala schůzka, pracovní oběd a krátká procházka, popsala agentura AFP. Jednání podle Reuters trvala přes čtyři hodiny.

Státníci se setkali v době několika světových krizí. Na začátek jednání zazněla slova o americké a čínské zodpovědnosti před zbytkem světa a potřebě vyvarovat se konfliktu.

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...