Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Hamás dostal nabídku k přerušení bojů, Biden doufá v příměří do pondělí

Svět

  7:08aktualizováno  10:27
Americký prezident Joe Biden vyjádřil naději, že do příštího pondělí bude uzavřeno příměří mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy. Mělo by umožnit i propuštění zbývajících rukojmí držených Hamásem, řekl Biden v pondělí v New Yorku. Palestinské hnutí Hamás dostalo nabídku na přerušení bojů v Pásmu Gazy po dobu 40 dní, uvedla později agentura Reuters.

Na otázku, kdy by taková dohoda podle něj mohla být dokončena, šéf Bílého domu podle agentury AP odpověděl: „Můj poradce pro národní bezpečnost mi říká, že jsou blízko. Jsou blízko, ale ještě nejsou hotovi. Já doufám, že do příštího pondělí budeme mít příměří,“ řekl Biden.

Později Biden v diskusním pořadu televize NBC upřesnil, že harmonogram příměří by v případě dohody zahrnoval i ramadán.

„Ramadán se blíží a Izraelci souhlasí s tím, že se nebudou pouštět do aktivit ani během ramadánu, aby nám dal čas na to dostat všechna rukojmí ven,“ řekl Biden. Podle AP jde o dosud nejpodrobnější vyjádření k možnému zastavení bojů.

Nejmenovaný představitel Hamásu ale následně uvedl, že Bidenovy výroky jsou unáhlené a neodpovídají situaci na bojišti, napsala agentura Reuters. Podle mínění tohoto zástupce hnutí stále existují „velké rozdíly“, které je nutné při jednání překonat.

V poslední době se zprostředkovatelské země za pokračujících bojů pokoušely vyjednat dohodu, která by umožnila propuštění rukojmích držených Hamásem. Vyhlídky na zajištění jakéhokoli příměří se však zdály být nejisté, neboť Izrael opakovaně prohlašoval, že naopak plánuje rozšířit své operace s cílem zničit Hamás na Rafáh na jihu Pásma Gazy.

Rozhovory o příměří mezi Hamásem a Izraelem zprostředkovávají Katar, Egypt a Spojené státy.

Nabídka pro Hamás

Hamás dostal nabídku na přerušení bojů v Pásmu Gazy po dobu 40 dní, uvedla v úterý s odkazem na své zdroje agentura Reuters. Podle nabídky, na které se shodli vyjednavači minulý týden v Paříži, by palestinské hnutí mělo propustit 40 rukojmí. Za každého propuštěného by pak Izrael pustil ze svých věznic deset Palestinců.

Palestinské hnutí by mělo propustit především ženy, lidi mladší 19 let, nemocné a seniory.

Dohoda by umožnila také návrat část obyvatel na sever Pásma Gazy, který v současnosti kontroluje izraelská armáda, či navýšení objemu pomoci na 500 kamionů denně. To by mělo umožnit opravu poničených nemocnic či závodů na výrobu pečiva.

Přerušení bojů se v konfliktu, který začal teroristickým útokem hnutí Hamás 7. října, podařilo dojednat jednou na konci listopadu. Pauza v bojích trvala týden.

13. února 2024

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...