Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Biden počastoval Putina ostrou nadávkou. Ostuda, hra na kovboje, reaguje Kreml

Americký prezident Joe Biden při vystoupení v Bílém domě ve Washingtonu, D. C. (16. února 2024) foto: Reuters

Americký prezident Joe Biden ve středu označil ruskou hlavu státu Vladimira Putina za zkurvysyna. Bidenův výrok padl v San Francisku při setkání s podporovateli jeho kampaně. Jedenaosmdesátiletý prezident mluvil o hrozbách pro lidstvo a zdůraznil, že za nebezpečí považuje především klimatické změny. Kreml se proti Bidenovým slovům ohradil.
  8:23aktualizováno  10:34

„To je poslední existenční hrozba. Je to klima. Máme tu šíleného zkurvysyna, jako je ten chlápek Putin a další, a vždy se musíme obávat jaderného konfliktu, ale existenční hrozbou pro lidstvo je klima,“ prohlásil Biden.

Pro označení Putina užil zkratku SOB, která v angličtině znamená „son of a bitch“. Nadávku lze přeložit například tak jako „hajzl“.

šéf Bílého domu předvádí chování ve stylu „hollywoodského kovboje“ kvůli domácím politickým zájmům, reagoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Takové hulvátské výroky z úst hlavy Spojených států jsou sotva schopny jakkoli ublížit hlavě jiného státu, natož prezidentu Putinovi. Je to však obrovská ostuda pro samotnou zemi,“ řekl podle ruské agentury TASS Peskov v rozhovoru s novinářem Pavlem Zarubinem s odkazem na USA.

Americký prezident svými slovy o nebezpečí jaderného konfliktu narážel na vyjádření Putina i dalších ruských činitelů, kteří od počátku války na Ukrajině o možném použití jaderných zbraní opakovaně hovořili. Rusko loni navíc pozastavilo svoji účast na dohodě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů, a nechalo rozmístit jaderné zbraně v sousedním Bělorusku.

Biden častoval Putina tvrdými výrazy už v minulosti. Například v roce 2021 v jednom z interview přitakal na otázku, zda svůj ruský protějšek považuje za „zabijáka“. Později ho označil za válečného zločince nebo „krvežíznivého diktátora“ a „hrdlořeza“, který vede nemorální válku proti Ukrajincům. Moskva se vůči takovým výrokům ohradila.

Vztahy mezi Ruskem a Spojenými se zhoršily mimo jiné kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině. Agentura Reuters upozorňuje, že je vyostřila také nedávná smrt opozičního předáka Alexeje Navalného v ruském vězení nebo americké tvrzení, že Rusko plánuje umístit ve vesmíru protisatelitní jadernou zbraň. Někteří ruští a američtí diplomaté tvrdí, že nepamatují dobu, kdy by vztahy mezi dvěma největšími jadernými mocnostmi byly horší, včetně kubánské krize v roce 1962, píše Reuters.

Biden už v minulosti výrazem „son of a bitch“ označil i jiné lidi, v lednu 2022 například reportéra televizní stanice Fox News.

Autoři: ,