Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

USA zaskočil smrtící úder proíránských sil. Mají první oběti od konfliktu v Gaze

Američané v Jordánsku cvičí palestinské a irácké bezpečnostní síly. foto: AP

Útok dronu na americké jednotky v příhraniční oblasti mezi Jordánskem a Sýrii zabil tři vojáky a další desítky jich zranil. Podle amerického prezidenta Joea Bidena jsou za incident odpovědné proíránské síly. Jde o první americké oběti od vypuknutí konfliktu mezi Izraelem a Palestinci z Gazy.
  18:25aktualizováno  22:36

Biden slíbil na smrt tří amerických vojáků odpověď. Představitelé opozičních republikánů mu vyčítají měkký přístup vůči nepřátelům USA na Blízkém východě a vyzvali k útoku na Írán. Bývalý prezident Donald Trump, který vede předvolební kampaň, uvedl, že pod jeho vládou by se takový úder nestal.

„Minulou noc jsme na Blízkém východě zažili těžký den, a odpovíme na to,“ řekl v neděli Biden při setkání v Jižní Karolíně. Již v předchozím prohlášení uvedl, že Spojené státy zúčtují s těmi, kteří útok provedli a naplánovali, v dobu a způsobem, které si USA určí. Obdobně se vyjádřil i ministr obrany Lloyd Austin.

Opoziční republikáni však prezidenta tvrdě kritizovali. Jejich vůdce v Senátu Mitch McConnell uvedl, že Bidenova nečinnost posílila nepřátele USA na Blízkém východě. „Jedinou odpovědí na tyto útoky musí být zničující vojenská odveta na teroristické síly Íránu,“ uvedl republikánský senátor Tom Cotton.

Další republikánský senátor Lindsay Graham vyzval k úderům „na významné cíle uvnitř Íránu“. Demokratický senátor Jack Reed místo toho věří, že Bidenova administrativa připraví přiměřenou odezvu na útoky.

Do polemiky se pustil i bývalý prezident Donald Trump, který stejně jako Biden usiluje o zvolení do prezidentské funkce v letošních volbách. „Tento útok by se nikdy nestal, kdybych byl prezidentem,“ uvedl Trump, který tvrdí, že by se za jeho vlády nestaly ani teroristický útok na Izrael ze strany palestinského hnutí Hamás či válka na Ukrajině.

Útok se nestal u nás, vyvrací Jordánsko tvrzení Pentagonu

Americké jednotky rozmístěné regionu čelí v posledních týdnech většímu počtu útoků ze strany skupin, které sponzoruje Írán. Podle nich se jedná o odvetu za to, že Washington podporuje Izrael v konfliktu v Pásmu Gazy. Podle stanice CNN do pátku americká armáda zaznamenala 158 útoků na stanoviště a základny, kde slouží její vojáci.

Podle CNN nyní úder zasáhl menší stanoviště americké armády u syrských hranic a podle prvních poznatků byl veden ze syrského území. Velitelství americké armády v regionu potvrdilo úmrtí tří vojáků. Podle tisku a agentur se jedná o první americké vojáky, kteří zemřeli při vojenské operaci na Blízkém východě od začátku konfliktu mezi Izraelem a hnutím Hamás v loňském říjnu.

Armáda původně informovala, že při útoku bylo zraněno 25 vojáků. Pentagon později uvedl, že v péči lékařů je 34 lidí. Podle agentury Reuters jsou někteří ze zraněných z Jordánska evakuováni.

Jordánsko prostřednictvím vládního mluvčího popřelo tvrzení amerických úřadů, že by se útok stal na jeho území. Mluvčí státní televizi Al-Malaka řekl, že úder zasáhl základnu At-Tanf, která se nachází na syrském území nedaleko od hranice s Jordánskem. Američtí představitelé však trvají na tom, že se útok stal v Jordánsku, a rozcházející se informace nelze nyní ověřit.

Spojené státy podnikly v uplynulých týdnech několik úderů na proíránské milice v Iráku, které se podle nich podílely na útocích na americké jednotky v zemi. USA mají v Iráku 2 500 vojáků a v Sýrii dalších 900 v rámci aliance, která bojuje proti teroristické organizaci Islámský stát. V Jordánsku obvykle působí na 3 000 amerických vojáků.

Autoři: ,