Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Fritzl možná dožije v pečovatelském domě, podle posudku už není nebezpečný

Osmaosmdesátiletý Rakušan Josef Fritzl, který 24 let věznil a sexuálně zneužíval vlastní dceru, s níž zplodil sedm dětí, by mohl být přesunut z přísně střeženého ústavu do normálního vězení či dokonce podmínečně propuštěn. Informovala o tom rakouská televize ORF, podle které nejnovější posudek o Fritzlově zdravotním stavu uvádí, že trpí demencí a už nepředstavuje nebezpečí pro společnost.
  13:59

Na doživotí odsouzený Fritzl se nyní nachází v přísně střeženém ústavu pro duševně narušené pachatele ve věznici Stein v Kremži. Kvůli uplynutí 15 let od rozsudku má však letos nárok požádat o podmínečné propuštění, informuje veřejnoprávní ORF.

Nová psychiatrická zpráva navíc uvádí, že se nepředpokládá, že by se dementní pachatel pokoušel dalších trestných činů. V důsledku několika pádů je navíc ve špatném fyzickém stavu.

Podle mluvčího zemského soudu v Kremži Ferdinanda Schustera tak už nejsou z psychiatrického hlediska splněny zdravotní podmínky pro umístění podle zákona. Soud podle něj nicméně nejprve prozkoumá, zda by měl být přesunut z přísně střeženého ústavu do běžné věznice. Pokud by se tak stalo, Fritzl by požádal o další přesunutí do domu s pečovatelskou službou.

Fritzlův případ šokoval celý svět v roce 2008. Tehdy třiasedmdesátiletého delikventa za držení, pohlavní zneužívání vlastní dcery ve sklepě svého domu v Amstettenu a vraždu jednoho ze svých dětí soud na doživotí umístil do ústavu pro duševně narušené pachatele v roce 2009. Fritzl si od té doby změnil jméno.

Jeho přesun byl v posledních letech předmětem několika právních posudků. Krajský soud v roce 2022 konstatoval, že by pachatel mohl být přesunut, protože „už nepředstavuje nebezpečí“, Vrchní zemský soud ve Vídni ale rozhodnutí zrušil.

Autor: