Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Fritzlovi opět povolili přesun do běžného vězení. Na svobodu ho pustit nechtějí

Přesun rakouského vězně Josefa Fritzla, jenž desítky let věznil a sexuálně zneužíval svou vlastní dceru, k soudu ve městě Kremže. (25. ledna 2024) foto: ČTK

Na doživotí odsouzený Rakušan Josef Fritzl, který 24 let věznil a znásilňoval svou dceru, se ze zařízení pro psychicky nemocné přesune do běžného vězení. Rakouský soud totiž vyhověl žádosti tohoto devětaosmdesátiletého muže, uvedla v úterý agentura Reuters. S předčasným propuštěním na svobodu devětaosmdesátiletý muž ale počítat nemůže.
  10:27aktualizováno  11:33

Trojčlenný senát soudu v Kremži uvedl, že Fritzl trpí postupující demencí, jeho fyzický stav se výrazně zhoršil a nepředstavuje nebezpečí, které by vyžadovalo jeho umístění v zařízení pro psychicky nemocné.

Zároveň ale soudci dali najevo, že podmínečné propuštění pachatele na svobodu není ze „zvláštních preventivních důvodů“ možné. Vzhledem k „bezprecedentní zločinné energii“ činů, za něž byl odsouzen, není možné vycházet z toho, že by se v budoucnu nedopustil dalších trestných činů.

Agentura APA poznamenala, že Fritzl ještě musí počkat, až rozhodnutí soudců nabude účinnosti. Než se tak stane, zůstane v zařízení pro psychicky nemocné. Jak dlouho to bude trvat, není jasné, státní zastupitelství se totiž proti rozhodnutí kremžského soudu ještě může odvolat.

Přesun do běžného vězení soud v Kremži povolil původně už v lednu, odvolací soud ve Vídni ale v březnu rozhodnutí zrušil, protože podle něj nebylo dostatečně odůvodněné. Kremžský soud se tak musel žádostí Fritzlovy právní zástupkyně zabývat znovu. Neveřejné slyšení se uskutečnilo koncem dubna, o rozhodnutí soud informoval v úterý.

Advokátka Astrid Wagnerová, podle níž už Fritzl není nebezpečný, dala dříve najevo, že změna vězeňského režimu je součástí strategie, jejímž cílem je dosáhnout podmínečného propuštění a přesunu Fritzla do domova pro seniory. O to by Wagnerová ráda požádala do roka po přesunu do běžného vězení.

Fritzl, který od roku 1984 do roku 2008 věznil a sexuálně zneužíval svoji dceru, byl v roce 2009 odsouzen k doživotnímu trestu ve speciálním oddělení věznice pro duševně narušené pachatele s možností přezkoumání jeho stavu po 15 letech. Trest si dosud odpykával v zařízení ve Steinu u Kremže, kde musel podstoupit terapii.

Fritzl svoji dceru Elisabeth uvěznil ve zvukotěsném sklepě domu v dolnorakouském Amstettenu, když jí bylo 18 let. V následujících letech s ní zplodil sedm dětí, z nichž jedno brzy zemřelo. Případ vyšel najevo v roce 2008, kdy jedno z vězněných dětí upadlo do bezvědomí a Fritzl souhlasil s jeho hospitalizací.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!