Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

K Austrálii po více než čtyřech letech připlula loď s migranty. Zakotvila v oblasti plné krokodýlů

Svět

  13:48
Canberra - K australským břehům poprvé po více než čtyřech letech připlula loď s uprchlíky. Oznámila to v pondělí australská vláda. Austrálie uplatňuje přísnou migrační politiku, její vojenské námořnictvo zastavuje lodě s běženci na moři a vrací je zpět. Ani uprchlíkům, kteří doplují až k australským břehům, není umožněno se v zemi usadit a jsou posíláni do internačních táborů mimo území Austrálie. Tyto tábory jsou opakovaně kritizovány lidskoprávními organizacemi.
Krokodýl (ilustrační snímek).

Krokodýl (ilustrační snímek). foto: Karel TopičHedvábná stezka

Ministr vnitra Peter Dutton nicméně v pondělí informoval, že se nedávno podařilo k severovýchodnímu pobřeží Austrálie proklouznout rybářskému člunu s migranty, který vyplul z Vietnamu. „Je to první případ za více než 1400 dní“, prohlásil Dutton.

Loď přistála ve státě Queensland v oblasti tropického deštného pralesa, kde jsou údajně vody plné krokodýlů a kde žijí také jedovatí hadi a množství bodavého hmyzu. Místní starostka Julia Leuová televizi ABC řekla, že cestující z lodi „se vystavují nebezpečí v lokalitě obývané krokodýly“.

Nekompromisní migrační politika od roku 2013

Kolik vezla loď pasažérů, není známé. Místní úřady uvedly, že zadrženo bylo 15 migrantů a další se pravděpodobně ukrývají v mangrovových porostech severně od města Cairns. Policie po nich pátrá.

„Až budeme znát okolnosti případu, budeme spolupracovat s příslušnými organizacemi, abychom mohli tyto lidi vrátit do země jejich původu,“ prohlásil ministr Dutton.

Austrálie zahájila nekompromisní migrační politiku v roce 2013. Předtím mířily prakticky denně k australským břehům lodě s běženci z Blízkého východu, Afriky či Asie. Vyplouvaly hlavně z indonéských přístavů.

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...