27. srpna 2018 13:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

K Austrálii po více než čtyřech letech připlula loď s migranty. Zakotvila v oblasti plné krokodýlů

Krokodýl (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krokodýl (ilustrační snímek). | foto: Karel TopičHedvábná stezka

Canberra K australským břehům poprvé po více než čtyřech letech připlula loď s uprchlíky. Oznámila to v pondělí australská vláda. Austrálie uplatňuje přísnou migrační politiku, její vojenské námořnictvo zastavuje lodě s běženci na moři a vrací je zpět. Ani uprchlíkům, kteří doplují až k australským břehům, není umožněno se v zemi usadit a jsou posíláni do internačních táborů mimo území Austrálie. Tyto tábory jsou opakovaně kritizovány lidskoprávními organizacemi.

Ministr vnitra Peter Dutton nicméně v pondělí informoval, že se nedávno podařilo k severovýchodnímu pobřeží Austrálie proklouznout rybářskému člunu s migranty, který vyplul z Vietnamu. „Je to první případ za více než 1400 dní“, prohlásil Dutton.

Loď přistála ve státě Queensland v oblasti tropického deštného pralesa, kde jsou údajně vody plné krokodýlů a kde žijí také jedovatí hadi a množství bodavého hmyzu. Místní starostka Julia Leuová televizi ABC řekla, že cestující z lodi „se vystavují nebezpečí v lokalitě obývané krokodýly“.

Nekompromisní migrační politika od roku 2013

Kolik vezla loď pasažérů, není známé. Místní úřady uvedly, že zadrženo bylo 15 migrantů a další se pravděpodobně ukrývají v mangrovových porostech severně od města Cairns. Policie po nich pátrá.

„Až budeme znát okolnosti případu, budeme spolupracovat s příslušnými organizacemi, abychom mohli tyto lidi vrátit do země jejich původu,“ prohlásil ministr Dutton.

Austrálie zahájila nekompromisní migrační politiku v roce 2013. Předtím mířily prakticky denně k australským břehům lodě s běženci z Blízkého východu, Afriky či Asie. Vyplouvaly hlavně z indonéských přístavů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz