Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kaddáfí poslal tanky. Svědci mluví o apokalypse a vraždění

Svět

  9:44aktualizováno  21:21
TRIPOLIS - Jednotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího nasadily tanky a další těžkou techniku proti obraně města Závíja. Povstalci ale odrazili oba útoky. Počty obětí nejsou zatím známy, svědkové líčí město jako apokalyptickou kulisu pro zabíjení.

Stěna padlých foto: Reuters

Vojska věrná Kaddáfímu na město dvakrát prudce, ale bez úspěchu zaútočila. Obránci město uhájili za cenu nejméně třiceti mrtvých, v

Národní rada se vyhlásila vládcem země

Národní rada, která se postavila do čela libyjských povstalců, se vyhlásila za jediného legitimního reprezentanta země. Zároveň jmenovala krizový výbor, který je odpovědný za vedení bojových operací a zahraniční vztahy. Na tiskové konferenci v Benghází to oznámil šéf rady Mustafá Muhammad Abdal Džalíl. Šéfem tříčlenného krizového výboru je libyjský intelektuál Mahmúd Džibríl.

noci ale očekávají další útok.

Ze Závíje přicházejí nepotvrzené zprávy o zvěrstvech vládních vojáků, očití svědkové líčí město jako apokalyptickou kulisu dělostřeleckých soubojů, minových explozí a raketových útoků. Podle agentury Reuters odstřelovači vládních vojsk obsadili střechy několika obydlí, jejichž obyvatele vojáci vyvraždili.

"Teď tu s těmi tanky, obrněnými vozy a dělostřelectvem vidíme bitvy a zabíjení, jaké neviděl ani Irák. Považuji to za naprostou genocidu," řekl ráno televizi Al-Arabíja jeden svědek ze Závíje. Podle něj vjelo do města víc než 15 obrněných vozů a tanky. "Ve všech částech města se odehrávají prudké boje a mešity vyhlásily proti (Kaddáfího) brigádám svatou válku," prohlásil svědek.

Kaddáfí nás nejdřív musí zabít, jinak se do Závíje nedostane
Později mluvčí povstalců řekl, že oddíly "prozatím zvítězily a civilisté se začali shromažďovat na závíjském náměstí". "Po hodině a půl boje jsme zajali tři obrněné vozy, dva tanky a jedno nákladní auto," řekl. Obyvatele prý ale stále ohrožují ostřelovači rozmístění po městě.

Stěna padlých

Závíja má 200 tisíc obyvatel, leží zhruba 50 kilometrů od Tripolisu a opozice o ni s Kaddáfího jednotkami bojuje se střídavým úspěchem vytrvale několik dní. Je to místo nejbližší metropoli, na něž opoziční jednotky zatím dosáhly.

"Kaddáfí do Závíje nikdy nevstoupí. Podaří se mu to jedině v případě, že my všichni zemřeme. Musí nás nejdřív všechny pozabíjet," řekl jeden z odhodlaných povstalců.

Britové vyšlou do Benghází speciální jednotky

Británie uvedla do pohotovosti 200 vojáků, kteří budou v souvislosti s událostmi v Libyi nasazeni k případné humanitární a evakuační operaci.

Podle vládního zdroje citovaného agenturou Reuters zamíří odborníci, mezi nimiž budou i pracovníci ministerstva zahraničí, do Benghází, jež je centrem opozice. Seznámí se s hlavními požadavky sil bojujících proti režimu Muammara Kaddáfího. Británie poskytne na základě zjištění této skupiny logistickou pomoc, v žádném případě prý nepůjde o zbraně.

Nikdo nemá převahu, boje mohou trvat týdny
Agentura AP označila současnou bitvu za rozhodující pro obranu Tripolisu. Střídavé bojové úspěchy stoupenců a odpůrců diktátora Kaddáfího naznačují, že žádná ze stran nemá rozhodující převahu a
konflikt může trvat týdny či měsíce. Kaddáfího jednotky prý ráno útočily ze západu i z východu. Podle zdroje stanice BBC padlo 18 lidí.

Po poledni se provládní jednotky za městem přeskupily a zaútočily znovu.je velice pravděpodobné, že v blízké době na město ovládané rebely znovu zaútočí.

Povstalec poblíž zničeného skladu zbraní poblíž Benghází

V pátek opozice ovládla ropný terminál Rás Lanúf, vzdálený 600 kilometrů východně o Tripolisu a postupuje dál na západ. Podle agentury Reuters už opoziční jednotky dobyly místo Bin Džavád, vzdálené asi 60 kilometrů západně od Rás Lanúfu.

Smrtonosný výbuch
Páteční boje o tento terminál a také útok na muniční sklad si dle
zdravotníků z Benghází vyžádal 37 mrtvých a desítky raněných. Ranění dopravení do nemocnic v Benghází tvrdí, že vládní síly bojují s lepším vybavením a jsou početnější.

Zpravodaj agentury AFP z Rás Lanúfu oznámil, že povstalecké jednotky se po ovládnutí této lokality přeskupují a připravují k postupu na město Syrta, rodiště Muammara Kaddáfího.

Západ chystá návrh na bezletovou zónu, lodě USA vypluly z Kréty

Francie pracuje společně s Británií na návrhu rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která by umožnila vytvoření bezletové zóny nad Libyí. Novinářům to řekl francouzský ministr zahraničí Alain Juppé. Smyslem rezoluce je podle ministra zabránit dalším leteckým útokům vojsk Muammara Kaddáfího na oddíly povstalců. Z Kréty na zatím neznámé místo vypluly dvě americké bitevní lodě.

Velení amerického námořnictva oznámilo, že z přístavu na severozápadě Kréty dnes odpoledne odpluly dvě válečné lodě, které USA do oblasti povolaly po propuknutí násilností v Libyi. Bitevní lodě Kearsarge a Ponce na Krétu dorazily v pátek. Cíl jejich plavby americké zdroje zatím neoznámily.

Na amerických plavidlech je asi 4000 mužů. Před třemi dny na Krétu dorazilo dalších 400 členů americké námořní pěchoty.

V pátek večer byl napaden muniční sklad v Benghází. Svědci nevědí, zda šlo o nálet, protože nikdo neviděl letadla. Nevylučují možnost nehody ani sabotáže Kaddáfího agentů. V objektu, který zatím nebyl plně prohledán, bylo v době exploze asi 40 lidí.

Kaddáfí má peníze z ropy

Do libyjské centrální banky proudí navzdory mezinárodním sankcím miliony dolarů z obchodování s ropou. Napsal to britský list Financial Times (FT). Peníze tak má stále k dispozici libyjský
vůdce Muammar Kaddáfí, o jehož svržení usiluje libyjská opozice od poloviny února. FT odhaduje, že Libye v minulých čtrnácti dnech z ropy utržila na 770 milionů dolarů (přes 14 miliard korun), i když těžbu omezila o milion barelů denně.

Autoři: ,