Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Tragédie v Montrealu. Řidič autobusu narazil do jeslí, dvě děti zemřely

Svět

  19:31aktualizováno  20:34
Dvě děti zemřely a šest dalších bylo zraněno po tragédii v městě Laval nedaleko Montrealu. Autobus městské hromadné dopravy tam totiž narazil do budovy jeslí. Řidič autobusu skončil ve vazbě a čelí obviněním ze zabití a nebezpečné jízdy. Policie se domnívá, že do jeslí v najel úmyslně, řekl agentuře AFP šéf místního sboru. Motiv činu zatím nezná.

„Je to strašlivá tragédie,“ řekl ministr pro veřejnou bezpečnost kanadské provincie Québec François Bonnardel. Policie města Laval uvedla, že autobus do dětského centra narazil kolem 08:30 místního času (14:30 SEČ). Strážníci následně vytvořili kolem budovy široký ochranný pás, zatímco na místo přijížděli rozrušení rodiče, uvedla agentura AP.

Záchranná služba oznámila, že po havárii potřebovalo lékařskou péči dvanáct lidí. Podle policejní mluvčí Eriky Landryové se očekává, že šestice zraněných dětí přežije. Věk obětí nebyl několik hodin po incidentu známý.

„Nedovedu si představit, čím si ty rodiny procházejí,“ komentoval vývoj kanadský premiér Justin Trudeau. „Jsem zdrcen. Všichni jsme,“ řekl premiér novinářům v budově parlamentu v Ottawě.

Svlékl se a křičel

Zpravodajská společnost CBC uvádí, že jesle se nacházejí v klidné ulici, kde městská hromadná doprava běžně nejezdí. Letecké záběry ukazovaly, že autobus najel do přední strany budovy, která leží opodál od silnice na konci příjezdové cesty. Podle AFP více svědků vyjádřilo pocit, že řidič chtěl do místa schválně nabourat. Jedna žena rozhlasu Radio Canada řekla, že rodiče pozorovali řidiče, jak „úmyslně najel do jeslí“.

Svědci popsali, že řidič po nárazu vystoupil z vozidla, sundal si oblečení a začal křičet. Podle jedné výpovědi se zároveň pokoušel vyprostit děti zpod autobusu. Několik svědků jej záhy zpacifikovalo a muž byl následně zadržen. „Byla to noční můra. Je to strašné. Nepřestával křičet. Nic neříkal,“ uvedl Hamdi Ben Chaabane, který žije nedaleko jeslí a havárii autobusu přihlížel.

Policie později uvedla, že muži je 51 let, jeho jméno nezveřejnila. „Myslíme si, že to bylo úmyslné, ale motiv neznáme,“ sdělil AFP šéf městské policie Pierre Brochet. Řidič, kterého odpoledne vyslýchali vyšetřovatelé, podle něj dosud nebyl trestán. Starosta Lavalu Stéphane Boyer uvedl, že muž pro dopravní podnik pracoval deset let a že s ním až do incidentu nebyly žádné problémy.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!