Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Svět

V bažinách u hranic s USA našli šest mrtvol. Kanaďané zjišťují, kdo to byl

Kanadští policisté na místě činu. (31. března 2023) foto: Profimedia.cz

Nález šesti mrtvých těl v bažinách na území jedné z indiánských komunit v provincii Québec v blízkosti amerických hranic vyšetřuje kanadská policie. Podle jedné z vyšetřovacích verzí může jít o těla migrantů, kteří se pokoušeli překročit americko-kanadské hranice, uvedla agentura AP.
  8:45

První tělo se podle policejní zprávy našlo v bažině v kanadském městečku Akwesasne ve čtvrtek. Policie se snaží identifikovat oběti a také zjistit, jaký měly status v Kanadě. Provádějí se pitvy a toxikologické rozbory, které mají určit příčiny smrti, napsala agentura AFP.

Americký prezident Joe Biden a kanadský premiér Justin Trudeau před týdnem ohlásili plán, který má uzavřít právní mezeru umožňující tisícům migrantům žádajícím o azyl pohybovat se mezi oběma státy. Tato migrační dohoda, která uzavřela nelegální hraniční přechod vzdálený přibližně 105 kilometrů východně od Akwesasne, vstoupila v platnost v sobotu, připomněla AP.

Trudeau byl pod tlakem, aby zastavil příliv žadatelů o azyl do provincie Quebec, kde má své parlamentní křeslo. Ve velkém počtu sem žadatelé o azyl ze Spojených států přes neoficiální hraniční přechody začali přicházet v roce 2017, poté co tehdejší americký prezident Donald Trump přitvrdil v přístupu vůči migrantům.

Dosud platilo, že každá ze zemí, které mají téměř 8900 kilometrů dlouhou společnou hranici, může žadatele o azyl, kteří hranici překročí, vrátit zpět. Výjimkou ale byly právě neoficiální hraniční přechody. Nově budou úřady moci vrátit migranty i v případě, že hranici přejdou jedním z takovýchto neformálních přechodů.

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...