Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Svět

Mimořádný Evropan s kousavým smyslem pro humor, píší o Schwarzenbergovi v cizině

Karel Schwarzenberg (17. června 2020) foto: Michal RůžičkaMAFRA

O úmrtí bývalého ministra zahraničí a čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga píšou také rakouská i další zahraniční média. „Schwarzenberg byl mimořádný Evropan i člověk, jehož duchovní vliv přetrvá,“ napsal například rakouský deník Der Standard. Agentura APA připomněla, že dlouhá léta patřil k nejvýznamnějším postavám české politické scény a byl známý svými ostrými výroky. Na zprávu reagují i rakouští politici.
  11:47aktualizováno  12:51

List Die Presse uvedl, že odešel velký Evropan staré školy a že s jeho odchodem opouští pražskou scénu jedna z posledních velkých politických osobností. List připomíná, že jako kancléř na Pražském hradě pomohl Schwarzenberg po desetiletích komunistického bezpráví obnovit v Česku svobodu a demokracii.

Schwarzenberg byl přesvědčený Evropan a vždy byl pro to, aby Česká republika patřila k „tvrdému jádru“ EU, napsala agentura APA. Za silného podporovatele užší evropské integrace označila exministra zahraničí také agentura Reuters.

„Ztratili jsme přesvědčeného Evropana a politika, který se bral za lidská práva a hodnoty EU,“ uvedl rakouský kancléř Karl Nehammer.

Ke smrti Shwarzenberga se vyjádřil také rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg. Podle jeho slov byl neochvějným zastáncem demokracie, lidských práv a evropských myšlenek. „Byl to Středoevropan v tom nejlepším slova smyslu, který evropské dějiny nejen skrz naskrz znal, ale i žil,“ uvedl na sociální síti X.

Na svém účtu na X připomněl Schwarzenberga také rakouský politik a první viceprezident Evropského parlamentu Othmar Karas. Schwarzenberg byl podle něj velký Evropan, kritický myslitel a bojovník za demokracii.

„Jeho celoživotní dílo pro evropskou myšlenku a jeho práce ve východní a střední Evropě nebudou zapomenuty,“ napsal a dodal, že mu budou chybět jejich společné rozhovory.

Média připomínají, že Schwarzenberg ve své vlasti podporoval odboj proti komunistickému režimu a po odchodu z Československa se zapojil do mezinárodních kampaní na podporu pronásledovaných bojovníků za lidská práva. Toto téma mu zůstalo i po návratu do Prahy – nejprve když stál po boku Václava Havla, a později když působil ve funkci ministra zahraničí.

Der Standard připomněl, že Schwarzenbergovým charakteristickým rysem byl často svérázný a kousavý smysl pro humor a sebeironie. APA napsala, že uměl být také velmi přímý, někdy používal hovorové výrazy nebo dokonce nadávky. Obětí této prostořekosti se stali i rakouští odpůrci jaderné energetiky, pro které měl výraz „magoři“.

Jako ministr zahraničí přirovnal práci diplomatů k práci prostitutek a po ruském útoku na Ukrajinu použil paralely mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a Adolfem Hitlerem.

Autoři: ,