Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Karneval v Riu narušila přestřelka, jeden člověk zemřel

Svět

  15:03
RIO DE JANEIRO - Střet mezi policií a obchodníky s drogami v brazilském Riu de Janeiro narušil soutěžní přehlídku špičkových škol samby. Incident v jedné z chudinských čtvrtí nepřežil jeden člověk a zároveň bylo narušeno i vystoupení jedné ze škol. Prvnímu z vrcholů nejslavnějšího karnevalu na sambodromu přihlíželo na 72 tisíc diváků.

Tanečnice na karnevalu v brazilské metropoli Rio de Janeiro 20. února 2012 foto: ČTK

Tisícovky tanečníků, tanečnic, bubeníků, spoře oděné královny samby i zpěváci se v noci vydali na sambodrom, na němž se před tribunami navrženými věhlasným brazilským architektem Óscarem Niemeyerem představilo sedm škol samby. V pestrobarevném průvodu se objevila i vítězná skupina z loňska Beija-Flor.

Při teplotě kolem 28 stupňů Celsia zahájil soutěžní přehlídku nejlepších škol samby ve městě klub Renascer de Jacarepaguá s 3500 tanečníky, kteří byli rozděleni do několika tematických bloků a tančili na hudbu, která byla zkomponována zvlášť pro tuto příležitost.

FOTOGALERIE

Prohlédněte si fotogalerii z nejlavnějšího karnevalu na světě

Tanečnice na karnevalu v brazilské metropoli Rio de Janeiro 20. února 2012

Závěrečná vystoupení přehlídky ale narušila přestřelka mezi policií a obchodníky s drogami v chudinské čtvrti Sao Carlos, která leží pouhé dva kilometry od sambodromu. Policie tu v brzkých ranních hodinách zatkla jednoho obchodníka s drogami a celá akce skončila přestřelkou, která si vyžádala život jednoho mladíka a čtyři zraněné.

Jeden mrtvý, čtyři zranění
Policie uzavřela ulice za sambodromem a na nich vzniklá zácpa způsobila potíže alegorickým vozům škol Porto da Pedra a Beija-Flor. Vozy další školy Vila Isabel měly problém vyjet na trasu. Zpoždění ji připravilo o body, ale podařilo se jí nepřesáhnout časový limit vystoupení 82 minuty, napsal brazilský server Últimas Notícias.

Klání o letošní karnevalovou korunu bude pokračovat i v noci na úterý, kdy se představí zbylých šest škol samby nejvyšší kategorie. Vítěz pak bude vyhlášen o popeleční středě. Mezi hosty karnevalu jsou letos například americká zpěvačka Jennifer Lopezová a zakladatel Playboye, magazínu pro pány, Hugh Hefner.

Autoři: ,