Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kde je nástupce dalajlamy? Nepovíme, studuje a potřebuje klid, hlásí čínský úřad

Svět

  9:58
PEKING - Tibetský mladík, který před 20 lety zmizel, když ho dalajlama určil za svého nástupce v čele tibetského buddhismu, údajně žije normálním životem a nepřeje si být vyrušován. Podle agentury Reuters to v neděli řekl vysoký čínský představitel.

Stovky lidí zavítaly na přednášku tibetského duchovní vůdce dalajlamy do pražské Tipsport areny. foto: MAFRA: Frantisek Vlcek

Zmínky oficiálních čínských představitelů o Gendün Čhökji Ňimovi, o jehož osud mají obavy mnozí Tibeťané, jsou velmi vzácné. Dalajlama ho jmenoval pančenlamou, tedy druhým nejvyšším představitelem tibetského buddhismu, když chlapci bylo pouhých šest let. Čínské vedení ale tuto volbu odmítlo, protože chce mít jmenování nového „vhodného“ dalajlamy pod kontrolou.

Dalajlama slaví osmdesáté narozeniny. V projevu vyzdvihl nutnost soucitu

„Reinkarnovaný pančenlama, o němž jste se zmínil, se vzdělává, žije normální život, zdravě vyrůstá a nepřeje si být rušen,“ odpověděl na dotaz zpravodaje agentury Reuters týkající se Ňima tibetský pročínský činitel Norbu Dundžub. Zároveň v intencích postoje čínských úřadů k dalajlamovi odsoudil rozhodnutí duchovního vůdce prohlásit tohoto chlapce za pančenlamu.

„Ignoroval zvyky a rituály“

Tento výběr podle něj „ignoroval historické zvyky a zničil náboženské rituály“. „Byl učiněn bez svolení. Byl nezákonný a neplatný,“ zdůraznil Dundžub.

Čínská vláda považuje dalajlamu za nebezpečného separatistu a vládne Tibetu tvrdou rukou od obsazení tibetského území v roce 1950. Dalajlama, který od neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě z roku 1959 pobývá v exilu v Indii, opakuje, že chce pouze větší autonomii pro Tibet a skutečné náboženské, politické a kulturní svobody.

Tibeťané se obávají, že Čína využije otázku nástupnictví dalajlamy k rozštěpení tibetského buddhismu tím, že po smrti současného tibetského duchovního vůdce jmenuje sama jeho nástupce, zatímco exilová tibetská vláda vybere jiného.

Autor: