Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kde je stát? ptají se Libyjci po útoku na letiště

Svět

  7:00
TRIPOLIS - Přepadnout největší libyjské mezinárodní letiště bylo překvapivě snadné: útočníci za denního světla přestřihli drátěný plot na jeho okraji a vjeli na letištní plochu, zatímco šéfové letištní bezpečnosti je sledovali bez hnutí.

Na letiště zaútočili členové dobrovolnické milice Al-Aufía foto: Reuters

Pondělní několikahodinové zablokování tripoliského letiště ozbrojenými milicemi přivedlo politiky v Evropě a v USA k otázce, jaký druh země pomohli vytvořit, když se loni zapojili do kampaně za odchod tehdejšího vůdce Muammara Kaddáfího, napsala agentura Reuters.

Libye, kde se nacházejí největší prokázané zásoby ropy v Africe, je zbavena Kaddáfího útlaku, ale je to země chaotická, kde stát skoro rok pod ukončení povstání pořád funguje jen stěží. V ulicích na předměstí se kupí odpadky, řidiči parkují auta uprostřed dálnic a incidenty jako útok na letiště upozorňují, že milice, které se zodpovídají pouze svým vlastním velitelům, jsou mocnější než policie nebo armáda.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jak mohou tito lidé jen tak zablokovat letiště?" ptá se představitel občanské společnosti Ádil v Zintánu, městě, které bojovníci využívali k ovládání letiště předtím, než ho v dubnu předali centrální vládě. "Kde je stát?", ptá se. Na letiště zaútočili členové dobrovolnické milice Al-Aufía z města Tarhúna ležícího asi 80 kilometrů jihovýchodně od Tripolisu.

Měli za to, že jejich vůdce zadržely bezpečnostní síly v metropoli, a chtěli zabráním letiště přimět únosce k tomu, aby jej propustili. Po vyjednáváních v pondělí večer letiště opustili. V úterý jako první let po incidentu odletělo do Vídně letadlo společnosti Austrian Airlines.

Libye dělá pokroky

Ministr vnitra Favzí Abdilalí v úterý řekl, že vláda incident řešila správně. "Demokracie je pro Libyjce stále nová a mnoho lidí neví, jak správným způsobem nakládat se svobodou," prohlásil. "Mají požadavky, o kterých si myslí, že jsou legitimní. Toto pokus o zabrání strategických míst považují za nejlepší způsob, jak vyjádřit svůj hněv." Podle šéfa ekonomického oddělení rakouského velvyslanectví v Tripolisu Davida Bachmanna ale zábor letiště zasáhne sféru obchodu. "Toto je velká překážka," tvrdí. "Především to je špatné pro nově příchozí.

Pasažéři čekají na tripoliském letišti

Ti chtějí v pořádku přistát na letišti, dostat se do hotelu a uspořádat bezpečná jednání. Ale když slyší o raketách létajících na letiště, nepřijedou," dodává.

Jiní lidé, kteří pracují v Libyi, ale byli optimističtější. Ekonomika Libye závisí na ropě a tato oblast se zotavuje dobře. Objem těžby se vrátil zpět na úroveň před povstáním. Velcí zahraniční hráči včetně koncernu BP nebo ropné firmy Eni se vracejí zpět. A většina pozorovatelů přes veškerý chaos a problémy s bezpečností tvrdí, že Libye dělá pokroky.

Autoři: ,