Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Svět

KLDR eskaluje napětí, na hranice s Jižní Koreou povolala těžce ozbrojené vojáky

Na snímku sleduje severokorejský vůdce Kim Čong-un start rakety z odpalovacího střediska v Severní Koreji. (21. listopadu 2023) foto: AP

Severní Korea rozmístila těžce ozbrojené vojáky na strážních stanovištích u hranic s Jižní Koreou v reakci na pozastavení vojenské dohody mezi oběma zeměmi, informovala agentura Jonhap. Komunistická země podle vysoce postaveného jihokorejského činitele od pátku obnovuje některá strážní stanoviště v demilitarizované zóně mezi oběma státy, které jsou formálně stále ve válečném stavu.
  7:04

V roce 2018, kdy obě Koreje vojenskou dohodu podepsaly, jak KLDR, tak Jižní Korea zničily deset z 11 strážních stanovišť v pohraniční oblasti.

Platnost vojenské dohody, jejímž cílem je snížení napětí na Korejském poloostrově, minulý týden částečně pozastavil Soul poté, co KLDR vypustila špionážní družici. Pchjongjang následně rovněž oznámil pozastavení dohody a zároveň uvedl, že na hranici s jižním sousedem vyšle silnější armádu a nové zbraně. Jižní Korea zase sdělila, že hodlá obnovit průzkumné lety v pohraničním pásmu.

Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea vypuštění severokorejské družice odsoudily s tím, že jde o hrubé porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Krok KLDR rázně odsoudil i generální tajemník OSN António Gutteres.

„Jakýkoli start, při němž KLDR využije technologie balistických střel, je porušením rezolucí Rady bezpečnosti,“ uvedl jeho mluvčí Farhan Haq.

Autoři: ,