Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Buďte připraveni na provokace a zlepšete bojeschopnost, nařídil Kim armádě

Severokorejský vůdce Kim Čong-un vyzval k posílení svého jaderného arzenálu „praktičtějšími a ofenzivnějšími“ způsoby. (10. dubna 2023) foto: AP

Vůdce KLDR Kim Čong-un vyzval severokorejskou armádu, aby byla připravena reagovat na provokace ze strany nepřítele. V pátek to podle agentury Reuters uvedla severokorejská státní média. Na Korejském poloostrově se znovu zvýšilo napětí poté, co KLDR vypustila v listopadu na oběžnou dráhu svou špionážní družici.
  7:52

Podle oficiálního tisku Kim při čtvrteční návštěvě velitelství severokorejského letectva představil nové zásady, které mají vést k zlepšení bojeschopnosti severokorejské armády a navýšení její schopnosti „vést plnohodnotnou válku“. Podle oficiální agentury KCNA Kim nastavil pravidla, aby armáda byla schopná „okamžitě a důrazně čelit jakékoli vojenské provokaci a hrozbě nepřítele“.

Kim také vyzval letectvo, aby bylo plně připravené plnit své bojové úkoly. Se svou dcerou mimo jiné navštívil i jednu stíhací peruť letectva.

Na Korejském poloostrově se znovu zvýšilo vojenské napětí poté, co KLDR vypustila v listopadu na oběžnou dráhu vojenský satelit. Jižní Korea na krok reagovala částečným pozastavením vojenské dohody, která měla mírnit napětí mezi oběma zeměmi.

Pchjongjang následně rovněž oznámil pozastavení dohody a zároveň uvedl, že na hranici s jižním sousedem vyšle silnější armádu a nové zbraně. Jižní Korea zase sdělila, že hodlá obnovit průzkumné lety v pohraničním pásmu.

Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea vypuštění severokorejské družice odsoudily s tím, že jde o hrubé porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Krok KLDR rázně odsoudil i generální tajemník OSN António Gutteres. Soul, Tokio a Washington navíc zavedly nové sankce na představitele KLDR a skupiny spojené se severokorejským režimem.

Autoři: ,