Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jste povinné zastavit pokles porodnosti, tlačí Kim na ženy. KLDR vymírá

Svět

  21:25
Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un vyzval ženy, aby rodily více dětí. „Je povinností každé z nich zastavit pokles porodnosti,“ prohlásil. Severokorejská populace se totiž podle odhadů souseda z jihu stabilně zmenšuje, což by mohlo vést i k ekonomickým problémům chudé a izolované diktatury.

„Zastavení poklesu porodnosti a zajištění dobré péče a výchovy pro děti je naší rodinnou záležitostí, kterou bychom měli řešit společně s našimi matkami,“ řekl Kim podle státní agentury KCNA během projevu k účastnicím Národního setkání matek. To se konalo poprvé za posledních jedenáct let.

Severokorejským matkám Kim také poděkoval za „zvyšování národní morálky“. „I já myslím na matky vždy, když se potýkám s (vládní) stranou a řeším práci státního aparátu,“ prohlásil. Podle OSN se k letošnímu roku porodnost zastavila na 1,8 dítěte na ženu.

Vládce chudé diktatury proto dodal, že je „povinností každé ženy“ pokles porodnosti zastavit a utužit tak sílu národa. Severní Korea je vzhledem k mezinárodní izolaci závislá na manuální práci, pokud chce udržet svou ekonomiku v chodu.

Agentura AP upozorňuje, že je extrémně složité získat podrobný přehled o populačních trendech v Severní Koreji vzhledem k tomu, že země jen velmi v omezeném počtu zveřejňuje jakékoliv statistiky. Jižní Korea však odhaduje, že za poslední dekádu se počet obyvatel KLDR stabilně snižoval.

Jihokorejský výzkumný ústav Hyundai v srpnu uvedl, že nízká porodnost by mohla v konečném důsledku ohrozit severokorejský výrobní sektor. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk tehdy upozornil, že mnoho Severokorejců „zřejmě čelí extrémnímu hladu“. Také v devadesátých letech zažila KLDR pokles porodnosti kvůli hladomoru.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na 5. národním setkání matek v Pchjongjangu (5. prosince 2023)

Severní Korea je jednou z nejchudších zemí na světě, tamní demografické trendy však podle některých pozorovatelů kopírují trendy v bohatých státech. „Ani v Severní Koreji dnes mnohé rodiny nechtějí víc než jedno dítě, protože vědí, že i na to, aby ho vychovali, poslali do školy a pomohli mu najít práci, potřebují spoustu peněz,“ uvádí organizace DPRKHEALTH.ORG, jež se zaměřuje na téma zdraví v KLDR.

Podle ní se zřejmě severokorejské ženy mohly zhlédnout v tom, co vidí v televizních seriálech a filmech pašovaných z Jižní Koreje. Tedy lepší život a vyšší sociální status tamních žen, což divačky inspirovalo k tomu, aby neměly tolik dětí.

Podle režimních médií země zavedla sérii benefitů pro rodiny se třemi a více dětmi, včetně zvýhodněného bezplatného bydlení, sociálních dávek, bezplatných potravin, léků a domácích potřeb a výhod ve školách. Jižní Korea odhaduje, že její severní soused má nyní zhruba 25,7 milionu obyvatel. Do roku 2070 by se přitom populace mohla smrsknout na 23,7 milionu.

Samotná Jižní Korea je na tom však ještě hůře. K loňskému roku měla nejnižší porodnost na světě, jen 0,78 dítěte na ženu. Obecně se uvádí, že je za tím kombinace špatných podmínek na pracovním trhu pro mladé lidi, nedostupné bydlení ve velkých městech, dlouhá pracovní doba ve firmách a extrémně soutěživé prostředí na jihokorejském trhu práce, kvůli kterému pak ženy po návratu do práce z mateřské dovolené čelí stigmatu. Jihokorejský prezident Jun Sok-jol už dříve označil nízkou porodnost za „klíčovou národní agendu“.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...