Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Šok v KLDR. Pro kandidáty strany hlasovalo jen 99,9 procenta lidí

Svět

  10:34
Severní Korea se vzácně zmínila o nesouhlasných hlasech ve společnosti. Přiznala, že ve víkendových místních volbách se pro kandidáty vládní Korejské strany práce nevyslovilo sto procent hlasujících. „Jedná se jen o snahu vykreslit obraz normální společnosti,“ míní analytici.

Severní Korea má jednu z nejpřísněji kontrolovaných společností na světě a vůdce Kim Čong-un je obviňován z toho, že k udržení absolutní moci využívá systém protekce a represí.

Parlament a regionální zastupitelstva KLDR slouží jako razítko vládnoucí Korejské strany práce. Zprávy o výsledcích nedělních voleb do regionálních lidových shromáždění proto mírně překvapily.

Severokorejci se shromažďují během voleb. Volí se delegáti do provinčního, městského a okresního lidového shromáždění. (28. listopadu 2023)

Tamní státní sdělovací prostředky uvedly, že proti vybraným kandidátům do provinčních a městských či okresních lidových shromáždění hlasovalo 0,09 procenta respektive 0,13 procenta voličů.

„Z voličů, kteří se zúčastnili hlasování, hlasovalo 99,91 procenta pro kandidáty do provinčních lidových shromáždění a 99,87 procenta hlasovalo pro kandidáty na poslance do městských a okresních lidových shromáždění,“ uvedla státní tisková agentura KCNA.

Také volební účast mírně poklesla na 99,63 procenta z 99,98 procenta před čtyřmi lety. To by mohlo naznačovat menší oslabení státní kontroly v zemi, kde je hlasování považováno za povinné.

„Líčení demokratičtější společnosti, zejména ve srovnání s Jižní Koreou a USA, má za cíl posílit legitimitu a autenticitu režimu na světové scéně,“ uvedl ve své zprávě think-tank Asia Pacific Foundation of Canada.

„Diskrétní hlasování bude pravděpodobně i nadále omezené, protože urny budou i nadále nápadně monitorovány,“ míní. Dodává, že proces výběru kandidátů bude i nadále přísně kontrolován Pchjongjangem.

Tyto volby jsou podle úředníka jihokorejského ministerstva, který má na starost vztahy se Severem, od 60. let minulého století prvním případem, kdy Severní Korea zmínila nesouhlasné hlasy.

Víkendové regionální volby byly zároveň prvními od srpnové revize volebního zákona, který umožnil více kandidátů.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!