Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Svět

NERV udělá vládě analýzu cesty k euru. Místo zmocněnce má Dvořák zas poradce

Martin Dvořák, ministr pro evropské záležitosti, krátce po svém jmenování. Vpravo premiér Petr Fiala. (4. května 2023) foto: Radek Vebr, MAFRA

Ministr pro evropské záležitosti za hnutí STAN Martin Dvořák nebude mít zmocněnce pro euro a vládní koalice si vyžádá od Národní ekonomické rady vlády analýzu, zda je výhodné udělat další krok k přijetí eura a vstoupit do ERM II, řekl premiér Petr Fiala. Analýza má být hotova v říjnu. „Všichni členové vlády musí mít moji důvěru,“ odvětil premiér na dotaz iDNES.cz, zda má Dvořák jeho důvěru.
  12:03aktualizováno  21:56

Jestliže má být analýza NERV pro vládu ohledně možného vstupu do ERM II hotova až v říjnu, je to zjevná snaha „uklidit“ téma eura, které rozděluje koalici i nejsilnější vládní stranu ODS, až na dobu po trojích letošních volbách.

Ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan navzdory tomu tvrdí, že otázku eura posunula jeho strana víc než za uplynulých dvacet let.

Lídři stran vládní koalice v dohodovacím řízení ve Sněmovně pět hodin řešili spor kvůli zmocněnci pro přijetí eura, jímž jmenoval ministr Dvořák ekonoma a člena Národní ekonomické rady vlády Petra Zahradníka.

Zmocněncem nezůstane, jen poradcem ministra, jímž byl už dosud.

Je to vůbec poprvé, co zástupci vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a STAN s Piráty k dohodovacímu řízení zasedli. Přála si ho TOP 09 a podpořil ho i šéf lidovců Marian Jurečka, a tak ho premiér Fiala svolal.

Fiala nechce veřejnost obtěžovat spory koalice

Koaliční strany si podle Fialy uvědomily, že se nesmí překvapovat a musí jednat tak, aby důvěra mezi nimi neoslabovala. „Bavili jsme se i o otázkách, které jsou širší a týkají se komunikace uvnitř vlády. Hodně jsme se bavili o tom, abychom nezatěžovali veřejnost svými spory, ale abychom se soustředili na to, co je důležité,“ řekl premiér.

„Pro mě je důležité, aby naše vláda dělala to, co má, ve prospěch českých občanů a nezatěžovala je zbytečnými diskusemi uvnitř,“ prohlásil už před jednáním Fiala.

Koaliční smlouva o dohodovacím řízení říká, že probíhá za účasti tří zástupců každé z pěti vládních stran.

„Při porušení koaliční smlouvy vzniká povinnost všech aktérů toto porušení napravit uvedením v předchozí stav nebo odčiněním na úkor toho, kdo koaliční smlouvu porušil. Projednání sporné věci bude přerušeno do doby ukončení dohodovacího nebo smírčího jednání, nejdéle však na dobu 30 dnů,“ píše se v koaliční smlouvě.

„Jen nechápu, proč důvodem pro první svolání dohodovacího jednání v historii koalice je právě tak banální věc, jako jmenování zmocněnce, když zmocněnců ministři této vlády už jmenovali několik desítek,“ řekl před jednáním, které probíhalo v průběhu jednání Sněmovny a pak i jeho skončení ministr Dvořák.

Funkci svého zmocněnce neměl v úmyslu zrušit. Ale nakonec bude muset, protože se na tom shodlo všech pět vládních stran.

„Petr Zahradník je skvělý odborník a je úplně jedno, zda se jeho funkce jmenuje zmocněnec nebo poradce. Těším se na další spolupráci při propagaci eura!“ komentoval ministr Dvořák výsledek dohodovacího řízení.

Premiér odmítl volání po rekonstrukci vlády

Premiér Fiala nevyslyšel volání po rekonstrukci vlády. K razantnímu postupu vyzval premiéra i jeho stranický kolega a bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Nic proti Petru Zahradníkovi, byl ostatně už v mém NERVu, ale chování strany-nestrany STANu beru jako velký podraz a nebude podle mne možné to ze strany Petra Fialy standardně vymlčet. Myslím, že je čas na rekonstrukci vlády. S Martinem Dvořákem bych začal,“ napsal Topolánek na sociální síti X.

O obnovení funkce národního koordinátora pro euro některé vládní strany začaly hovořit poté, co se mimo jiné po novoročním projevu prezidenta Petra Pavla o případném přijetí společné evropské měny začalo více diskutovat.

Zatímco STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Piráti jsou pro, negativně se k tomu staví občanští demokraté.

Pekarová varovala před „slovenskou cestou“

Dohodovací jednání koalice trvalo s přestávkami pět hodin. Šéfka TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová uvedla, že dohodovací řízení není reakcí na jednotlivost a jediné porušení koaliční smlouvy. Dvořákův zmocněnec byl pomyslnou poslední kapkou.

Varovala před „slovenskou cestou“, kdy by hádky v koalici mohly vést k problémům vlády a poté úspěchu populistů.

Opoziční ANO chtělo na jednání Sněmovny zařadit bod týkající se přístupu vlády k euru. „Navzdory ujištění ze strany premiéra, že se jeho kabinet nebude zabývat otázkou přijetí eura, byl zřízen post zmocněnce. Otázka přijetí či nepřijetí eura je pro ekonomiku naprosto klíčovým strategickým rozhodnutím s dalekosáhlým dopadem na veřejné finance, průmysl i běžný život občanů,“ řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. Ale neuspěla. Pro její návrh byli jen poslanci ANO a SPD.