Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Je to náš Notre-Dame.“ Budovu burzy v Kodani zachvátil požár, věž se zřítila

Svět

  9:47aktualizováno  18:26
Historickou budovy burzy, která patří k nejznámějším památkám dánské metropole Kodaně, v úterý zachvátil rozsáhlý požár. Vedl ke zřícení věže stavby. Dánský ministr obrany neštěstí přirovnal k vyhoření pařížské katedrály Notre-Dame téměř přesně před pěti lety. Zranění nejsou hlášeni a přesná příčina požáru zatím není známá.

Požár, který začal patrně při rekonstrukčních pracích ve střešní části budovy, se rozšířil do několika pater objektu a části střechy se propadly, řekl mluvčí hasičů Jakob Vedsted Andersen.

„Hašení je velmi složité,“ dodal a upozornil přitom, že do některých částí budovy nemohou hasiči vstoupit, protože je to příliš nebezpečné.

Podle Vedsteda Andersena se na likvidaci ohně podílí kolem 120 lidí, jsou asi uprostřed hašení požáru, který se jim ale již podařilo dostat pod kontrolu. Polovina budovy se údajně již uvnitř zhroutila, obvodové zdi ještě stojí, ale plameny je také narušují. Zřícení celé stavby hasiči bezprostředně neočekávají, hasební práce však potrvají celý den, uvedl mluvčí hasičů.

Hasiči bojují s rozsáhlým požárem historické kodaňské burzy. (16. dubna 2024)

Zřícená 56 metrů vysoká věž, kterou tvořily čtyři propletené dračí ocasy, byla považována za symbol města. Místní média zveřejnila videozáběry, na nichž je vidět, jak lidé vynášejí z renesanční budovy velké obrazy, aby je zachránili před plameny. Dánské národní muzeum poslalo na místo 25 svých zaměstnanců, aby pomohli při záchraně cenných uměleckých děl.

Policie vyzvala občany, aby nejezdili do centra Kodaně, nad nímž se vznášel hustý dým. Nařídila také evakuaci domů v ulici, kde stará burza stojí, ministerstva financí i jednoho křídla sousedního paláce Christiansborg, v němž sídlí parlament.

Podle agentury DPA mají v evakuované části paláce kanceláře někteří poslanci a novináři. K uzavření oblasti a „zajištění cenných předmětů“ bylo povoláno na 90 příslušníků armády.

Børsen

Børsen

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

„Strašlivé záběry z burzy. Je to tak smutné. Tato ikonická budova pro nás pro všechny hodně znamená. Tento okamžik je náš Notre-Dame,“ napsal na síti X dánský ministr obrany Troels Lund Poulsen s odkazem na požár pařížské katedrály 15. dubna 2019.

Dánská burza již v budově zvané Börsen, postavené v 17. století ve stylu nizozemské renesance, nesídlí, své sídlo tam má ale Dánská obchodní komora. Památka také byla populárním cílem turistů.

„Čtyři sta let dánského kulturního dědictví v plamenech,“ posteskl si na síti X ministr kultury Jakob Engel-Schmidt.

„Probudili jsme se do smutné podívané,“ uvedl v prohlášení dánský král Frederik X. Jeho matka Margrethe II., která letos abdikovala ve prospěch svého syna, zrušila část oslav svých 84. narozenin, které slaví dnes. „Bolí to duši Dánů, léta historie jdou do plamenů,“ řekla dánské veřejnoprávní televizi premiérka Mette Frederiksenová.

V současné době v budově staré burzy probíhaly rekonstrukční práce, které ji měly vrátit do podoby v době vzniku za vlády dánského krále Kristiána IV., a objekt byl obklopen lešením.

Kodaňský skvost nizozemské renesance

 • Budova kodaňské burzy, která byla postavena v 17. století v duchu severské renesance, je jednou z pozoruhodných realizací tohoto stylu. Stavba známá rovněž jako Börsen (v dánštině burza) či Börsbygningen se nachází v centru metropole, nedaleko dánského parlamentu Christiansborg. Je jednou z ikonických budov Kodaně a patří k oblíbeným cílům turistů, byť není veřejnosti přístupná.
 • Dánská burza byla založena v 17. století za panování krále Kristiána IV. a její centrální budovu postavili v letech 1619 až 1640. Stavbou usiloval král o posílení role Kodaně jako obchodního centra na severu Evropy – chtěl vybudovat důstojný prostor, kde by si dánští obchodníci mohli vyměňovat zboží s těmi zahraničními. Podobu budovy svěřil do rukou architekta a sochaře Lorenza van Steenwinckela, ten ale po zahájení stavby ve věku pouhých 34 let zemřel; dokončením pak pověřili jeho mladšího bratra Hanse van Steenwinckela.
 • Podlouhlý nízký komplex ve stylu bohatě zdobené architektury nizozemské renesance s cihlovou fasádou obsahuje i typicky skandinávské prvky. Má tvar obdélníku, jehož střední části vévodila 56 metrů vysoká spirálovitá věž vytvarovaná jako čtveřice vzájemně do sebe zapletených dračích ocasů. Na vrcholu věže se nacházely tři královské koruny, symbolizující spojení Dánska, Norska a Švédska. Podle legendy tato věž hlídala budovu před nepřátelskými útoky a požáry. Až dosud se jí to vcelku dařilo, nyní se ovšem vlivem požáru sama zřítila.
 • Budova burzy zprvu sloužila na konci 20. let 17. století jako tržiště. Postavili ji na uměle vytvořeném poloostrově Slotsholmen, lemovaném vodními kanály, takže zboží se dováželo na člunech a loďkách až do budovy. K obchodování sloužilo 40 stánků v přízemí a 40 v patře. Na stavbu střechy se jako materiál použilo olovo, které ale při obléhání Kodaně Švédy v 50. letech 17. století použili Dánové k odlévání dělových koulí. Později byly budova i věž pokryty měděným plechem. V budově dnes sídlí Dánská obchodní komora a konaly se tu různé společenské akce.
Autoři: ,
Témata: Kodaň, požár, burza