Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Představitelka běloruské opozice je na ARO. Důvody hospitalizace nejsou známé

Maria Kalesnikavová, která je členkou vedení koordinační rady běloruské opozice. (24. srpna 2020) foto: Reuters

Vězněná Maryja Kalesnikavová, která je členkou běloruské opozice, je nyní na resuscitačním oddělení v nemocnici v Homelu, uvedl opoziční politik Viktar Babaryka. Co je příčinou hospitalizace Kalesnikavové, zatím není jasné.
  19:28

Babaryka uvedl, že Kalesnikavová byla do nemocnice odvezena v pondělí. Nejdříve byla na chirurgii, pak ji převezli na ARO.

Bývalá flétnistka Kalesnikavová působila jako koordinátorka volebního štábu Viktara Babaryky, který hodlal kandidovat v běloruských prezidentských volbách v roce 2020. Poté, co úřady režimu prezidenta Alexandra Lukašenka Babarykovi kandidaturu znemožnily, podporovala Kalesnikavová hlavní favoritku opozice, Svjatlanu Cichanouskou.

Úřady Kalesnikavovou zadržely v září 2020 a poté se pokusily ji vyvézt ze země. Ona ale na hranicích roztrhala svůj cestovní pas. V září loňského roku si pak vyslechla trest 11 let odnětí svobody mimo jiné za údajné výzvy k poškození národní bezpečnosti.

Babaryka také uvedl, že už dříve vyšlo najevo, že Kalesnkavová je ve věznici na samotce. Vězeňská správa nicméně podle něho nezveřejnila, proč tam je a jak dlouho tam bude.

„Je to mimořádně znepokojivé,“ napsala Cichanouská, lídryně běloruské opozice žijící v exilu, na Twitteru k informacím o tom, že Kalesnikavová je v nemocnici. „Její advokát nedostal povolení ji navštívit... Potřebujeme informace o jejím stavu a musíme se ujistit, že se jí dostává potřebné péče,“ dodala.

Autoři: ,

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat