Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

Představitelka běloruské opozice je na ARO. Důvody hospitalizace nejsou známé

Maria Kalesnikavová, která je členkou vedení koordinační rady běloruské opozice. (24. srpna 2020) foto: Reuters

Vězněná Maryja Kalesnikavová, která je členkou běloruské opozice, je nyní na resuscitačním oddělení v nemocnici v Homelu, uvedl opoziční politik Viktar Babaryka. Co je příčinou hospitalizace Kalesnikavové, zatím není jasné.
  19:28

Babaryka uvedl, že Kalesnikavová byla do nemocnice odvezena v pondělí. Nejdříve byla na chirurgii, pak ji převezli na ARO.

Bývalá flétnistka Kalesnikavová působila jako koordinátorka volebního štábu Viktara Babaryky, který hodlal kandidovat v běloruských prezidentských volbách v roce 2020. Poté, co úřady režimu prezidenta Alexandra Lukašenka Babarykovi kandidaturu znemožnily, podporovala Kalesnikavová hlavní favoritku opozice, Svjatlanu Cichanouskou.

Úřady Kalesnikavovou zadržely v září 2020 a poté se pokusily ji vyvézt ze země. Ona ale na hranicích roztrhala svůj cestovní pas. V září loňského roku si pak vyslechla trest 11 let odnětí svobody mimo jiné za údajné výzvy k poškození národní bezpečnosti.

Babaryka také uvedl, že už dříve vyšlo najevo, že Kalesnkavová je ve věznici na samotce. Vězeňská správa nicméně podle něho nezveřejnila, proč tam je a jak dlouho tam bude.

„Je to mimořádně znepokojivé,“ napsala Cichanouská, lídryně běloruské opozice žijící v exilu, na Twitteru k informacím o tom, že Kalesnikavová je v nemocnici. „Její advokát nedostal povolení ji navštívit... Potřebujeme informace o jejím stavu a musíme se ujistit, že se jí dostává potřebné péče,“ dodala.

Autoři: ,