Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Kolumbie má prvního levicového prezidenta. V mládí byl členem gerily

Svět

  10:14
Kolumbijci si za nového prezidenta zvolili bývalého starostu Bogoty Gustava Petra. Ten v nedělním druhém kole prezidentských voleb porazil milionáře Rodolfa Hernándeze, který svou prohru uznal. Petro pro zemi plánuje rozsáhlé reformy, změnit chce i způsob, jakým Kolumbie bojuje s drogovými kartely.

Dvaašedesátiletý Petro se stane prvním levicovým prezidentem Kolumbie, napsala agentura Reuters. Vítězství favorita předvolebních průzkumů znamená začátek nové politické éry, jelikož levice byla v Kolumbii tradičně spojována s levicovými gerilami.

Petro v mládí ¨dokonce členem jedné z povstaleckých organizací byl, konkrétně skupiny M-19. V roce 1985 ho zatkli za nedovolené ozbrojování a odsoudili k 18 měsícům vězení. Podle televize France24 se ale neúčastnil ozbrojených akcí gerily M-19 a v roce 1990 podpořil mírovou dohodu s vládou.

Petro podle výsledků zveřejněných volebními orgány po sečtení téměř všech hlasovacích lístků získal 50,47 procenta hlasů, zatímco Hernández obdržel pouze 47,27 procenta hlasů, napsala agentura AP. „Většina občanů zvolila druhého kandidáta. Jak jsem řekl během kampaně, výsledek voleb akceptuji,“ uvedl Hernández.

Stavební magnát Hernández není spojovaný s žádnou politickou stranou. Úspornou volební kampaň, vedenou hlavně na TikToku a dalších sociálních sítích, si financoval sám. Voličům sliboval boj proti korupci, která je podle něho příčinou chudoby.

Bývalý starosta Bogoty Petro je politický veterán, o prezidentský úřad se ucházel už potřetí. V předvolební kampani slíbil změnit kapitalistický ekonomický model, snížit chudobu sociálními programy či zvýšit roli státu ve zdravotnictví nebo ve školství.

Mladé voliče oslovuje Petro i sliby lepší ochrany životního prostředí. Přízeň mladých, domorodého obyvatelstva i žen mu získává také ekologická aktivistka afrokolumbijského původu Francia Márquezová, kterou si vybral za viceprezidentku a která by se v Kolumbii mohla stát první ženou černé pleti v této funkci.

Do třetice kandidatura vyšla

O úřad hlavy státu se Petro ucházel již potřetí, v roce 2010 skončil na čtvrtém místě, v předchozích volbách v roce 2018 prohrál ve druhém kole se současným prezidentem Ivánem Duquem.

Letos v květnu kampaň na několik dní přerušil kvůli obavám o život. Oznámil, že má informace, potvrzené i policií, o plánu zločineckého gangu ho zabít. Kampaň o několik dní později obnovil v neprůstřelné vestě a obklopen ochrankou s policejními štíty.

Loni byl prezidentem Duquem obviněn z podněcování protivládních demonstrací a pouličních nepokojů. „Když jsem vyhrál volby, kandidát, jehož jsem porazil, řekl, že bude v ulicích po celé mé funkční období,“ řekl na Petrovu adresu Duque. Petro obvinění i násilí v ulicích odmítl.

Petro se v minulosti netajil sympatiemi k bývalému socialistickému prezidentovi Venezuely Hugu Chávezovi. Jeho nástupce Nicoláse Madura ale kritizoval za zneužívání moci a zničení ekonomiky jeho země.

Levicoví kandidáti vyhráli v posledním roce v Latinské Americe prezidentské volby v Chile, Peru či Hondurasu a na podzim má velkou šanci vrátit se do nejvyššího úřadu brazilský politický veterán Luiz Inácio Lula da Silva, který by měl podle současných průzkumů v říjnu porazit současného krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!