Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Německo zachová kontroly na hranicích s Českem. Zpřísní dávky migrantům

Na odpočívadle Heindenholz za českým hraničním přechodem Petrovice probíhají namátkové policejní kontroly. (16. října 2023) foto: Ondřej BičištěMAFRA

Německo zachová kontroly na hranicích s Českem a dalšími státy, které obnovilo v polovině října. Jak dlouho budou kontroly trvat, není jasné. Německo také omezí dávky pro žadatele o azyl a výplatu části finančních výhod převede z hotovosti na předplacenou kartu.
  7:01aktualizováno  8:23

Na více než šestihodinovém jednání se politici dohodli také na novém rozdělení nákladů na žadatele o azyl či urychlení postupu azylových procedur, uvedla DPA.

Německo obnovilo hraniční kontroly s Českem, Polskem a Švýcarskem 16. října a zároveň o dalších šest měsíců prodloužilo kontroly s Rakouskem, které byly zavedeny už v roce 2015. Ministryně vnitra Nancy Faeserová pak 25. října oznámila, že Berlín s první zmíněnou trojicí zemí kontroly prodlouží o 20 dní. Následně se podle ní mělo zvažovat prodloužení o tři měsíce.

„Tyto kontroly vnitřních hranic zůstanou zachovány,“ uvádí podle DPA dokument schválený dnes Scholzem a lídry spolkových zemí.

Kontroly nejsou plošné po celé délce hranic, ale pouze na vybraných místech. V případě pomezí s Českem hlídkuje německá policie na dálnici mezi Prahou a Drážďany.

Němci zpřísní migrantům dávky

Německé regiony jsou péčí o migranty dlouhodobě přetížené a na hraně svých ubytovacích a finančních kapacit. Premiéři proto mimo jiné žádali změnu současného systému paušálních plateb, kdy z rozpočtu spolkové země dostávaly každý rok jednorázovou částku. Její aktuální výše je letos 3,7 miliardy eur (zhruba 91 miliard korun). Nově bude spolková vláda ročně zemím platit 7 500 eur (184 tisíc korun) za migranta. Tato částka je nižší oproti očekávání regionů, které původně požadovaly 10 500 eur (258 tisíc korun).

Zemští premiéři před jednáním hovořili o nezbytnosti omezení sociálních výhod, které považují za jeden z hlavních důvodů, proč migranti do Německa míří. Se Scholzem se pak dohodli, že žadatelé o azyl budou dostávat základní dávky 36 měsíců místo stávajících 18 měsíců, teprve poté budou mít nárok na další sociální plnění. To podle závěrečného dokumentu po jednání Scholze a premiérů povede k úsporám ve výši stovek milionů eur ročně.

17. října 2023

Autoři: ,