Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rakousko ruší lockdown pro neočkované, opatření nedávají smysl. Rekordy hlásí Polsko i Maďarsko

Rakousko čeká celostátní lockdown pro lidi bez očkování proti covidu. (8. listopadu 2021) foto: Profimedia.cz

Několik evropských zemí ve středu oznámilo nejvyšší denní počty pozitivních případů od vypuknutí pandemie. Maďarsko za poslední den eviduje 20 174 odhalených případů infekce, Polsko dalších 53 420 nakažených. Rekord hlásí také rakouské úřady, v zemi testy odhalily 34 011 pozitivních případů. Přesto Rakousko ruší lockdown pro neočkované, opatření už nepovažuje za smysluplné.
  13:24

Náměstek polského ministra zdravotnictví Waldemar Kraska uvedl, že denní přírůstky infikovaných budou v následujících dnech v zemi pravděpodobně nadále růst.

„Pátá vlna nabírá na síle,“ řekl ráno zpravodajskému serveru interia.pl Kraska, když předesílal, že počet infekcí v zemi poprvé překročí hranici 50 tisíc nakažených za den. Podíl případů nakažlivější varianty omikron podle něj tvoří v současné době 40 procent, ale tento údaj se rychle mění.

V úterý Varšava informovala o 36 995 nových případech infekce a v pondělí o 29 100 infikovaných, připomněl server Rzeczpospolita. Podle něj dosavadní denní maximum úřady zaregistrovaly 22. ledna, kdy testy v zemi prokázaly 40 876 infekcí.

Polsko ve snaze bojovat se šířením viru navýšilo testování, za posledních 24 hodin provedlo rekordních 173 tisíc oficiálních testů, poznamenala agentura Reuters. Studenty a školáky od pátých tříd výše čeká kvůli šíření varianty omikron od čtvrtka distanční výuka.

V nemocnicích v současné době leží podle agentury PAP 14 018 pacientů s covidem, z nichž 1 147 potřebuje plicní ventilátory. V Polsku se od vypuknutí pandemie covidu-19 před téměř dvěma lety infikovalo koronavirem přes 4,6 milionu lidí, zotavilo se více než 3,8 milionu, zemřelo 104 373 nemocných. Vyplývá to ze statistik zveřejněných na webu polské vlády. V zemi žije přibližně 38 milionů obyvatel. Za poslední den zemřelo 276 infikovaných, podotkla agentura PAP.

Počet hospitalizovaných je v Maďarsku nízký

Zhruba desetimilionové Maďarsko oznámilo 20 174 odhalených případů koronaviru za poslední den. Od začátku šíření koronaviru eviduje přes 1,47 milionu infekcí, v souvislosti s covidem v zemi zemřelo celkem 41 087 lidí, uvedla agentura MTI. Zotavilo se dosud přes 1,22 milionu infikovaných. Za poslední den Maďarsko registruje v souvislosti s covidem 69 úmrtí.

Počet pacientů s covidem v maďarských nemocnicích nicméně zůstává na relativně nízké úrovni, informovala agentura Reuters. Hospitalizováno je v současné době 3 145 pacientů s touto nemocí, z nichž 164 potřebuje plicní ventilátory.

Konec lockdownu v Rakousku

Rakousko příští pondělí ukončí plošnou uzávěru pro lidi, kteří nejsou očkovaní proti koronaviru. Ve středu to oznámil podle agentury APA kancléř Karl Nehammer a ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein. Experti z krizové koordinační skupiny (Gecko) už podle nich opatření nepovažují za smysluplné.

Devítimilionové Rakousko přitom zaznamenalo poprvé více než 30 tisíc nově nakažených za 24 hodin. Oficiálně jich úřady hlásí 34 011. Podle Nehammera jsou nynější počty nakažených v souladu s předpovídanými čísly.

Neočkovaní v Rakousku v uplynulých více než dvou měsících prakticky nesměli opouštět domov bez vážného důvodu. Od pondělí už toto přísné pravidlo nebude platit, nakupovat budou smět ale neočkovaní nadále jen v obchodech prodávajících zboží denní potřeby. Uvolnění je podle vlády možné díky tomu, že navzdory vysokým počtům infikovaných nehrozí přetížení jednotek intenzivní péče v nemocnicích.

„Dospěli jsme k závěru, že lockdown pro neočkované v Rakousku je ospravedlnitelný jen v případě bezprostřední hrozby přetížení kapacit intenzivní péče,“ řekl Mückstein na tiskové konferenci. Ministr však zdůraznil, že během zimních svátků lockdown zafungoval.

V Rakousku má dokončené očkování 75,4 procenta obyvatel. Sedmidenní incidence přesahuje dva tisíce nově nakažených na sto tisíc obyvatel. Experti podle Nehammera očekávají, že v příštích dvou týdnech budou denní počty nově nakažených dosahovat až 40 tisíc.

Jakmile pátá koronavirová vlna dosáhne vrcholu, tedy podle prognóz zhruba za dva týdny, rozhodne vláda podle kancléře o uvolnění restrikcí. Mezi ty sporné patří už nyní povinnost gastronomických podniků zavírat ve 22:00.

Kontroverzní je také návrh rakouské vlády zavést od 1. února povinnost očkování proti covidu-19. Jinak v rozsáhlých oblastech veřejného života nadále platí povinnost prokazovat se dokončeným očkováním nebo proděláním nemoci.

20. ledna 2022

Autoři: ,

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...