Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Královna byla terčem útoku

Svět

  14:35
APELDOORN - Nizozemská královna Beatrix a členové její rodiny se dnes stali terčem útoku zatím neidentifikovaného muže, který ve městě Apeldoornu se svým vozem minul autokar s královskou rodinou, vjel do davu a na místě zabil čtyři lidi. Dalších třináct osob bylo zraněno a jedna z nich zemřela v nemocnici.(uvnitř video)

Auto najelo do lidí v Apeldoornu foto: ČTK/AP

Muž, který byl rovněž těžce zraněn, přiznal, že jeho terčem byla královská rodina. Z té ale nikdo nepřišel k úhoně. Incident se stal při oslavě státního svátku - Dne královny.

Rychle jedoucí auto, malé černé Suzuki, porazilo několik lidí, minulo asi o pět metrů otevřený autokar, ve kterém byla královna a členové její rodiny, a narazilo do podstavce jednoho pomníku. Řidič zůstal bezvládně ve voze. Na místě byli zabiti čtyři lidé. Osm lidí utrpělo vážná a pět lehčí zranění.

Řidič byl těžce zraněn, převezen do nemocnice a zatčen.Nizozemská televize ukázala, jak z autokaru celou scénu sleduje korunní princ Willem-Alexander a s gestem hrůzy jeho manželka princezna Máxima.

"Myslím, že je jasné, že to, co se stalo, bylo úmyslné," řekl nizozemský ministerský předseda Jan Peter Balkenende.

Apeldoornský prokurátor Ludo Goossens řekl, že muž ještě na místě činu přiznal, že jeho akce mířila na královskou rodinu. Je "formálně podezřelý z útoku na členy královského domu a zabití nebo vraždy" a hrozí mu doživotní vězení, řekl prokurátor. Dodal ale, že mužovo zranění je natolik vážné, že není možné ho podrobit výslechu, a že jeho život je ohrožen.

Prokurátor už předtím na tiskové konferenci řekl, že je "dobrý důvod si myslet, že šlo záměrný čin". Dodal ale, že nic nenaznačuje, že by šlo o čin teroristického rázu. Muž prý jednal sám a neměl žádné napojení na nějakou teroristickou nebo ideologickou skupinu. V jeho autě a v jeho domě nebyly nalezeny žádné výbušniny. Měl u sebe mapu s vyznačením cesty, kudy měla královna jet.

Motivy činu jsou zatím nejasné. Nizozemské sdělovací prostředky s odvoláním na pachatelovy sousedy uvedly, že muž byl nedávno propuštěn ze zaměstnání a údajně přišel i o byt. Jeho jméno nebylo oznámeno. Podle policie je to osmatřicetiletý Nizozemec bílé pleti, který nemá žádné záznamy v trestním rejstříku a není o něm známo, že by trpěl nějakou duševní poruchou.

Nejmenovaní svědci, které citovala agentura AP, vypověděli, že lidé po nárazu autem létali vzduchem a dopadali na zem se zpřeráženými končetinami.

Podle jedné svědkyně se auto zdálo značně poškozené již předtím, než projelo davem a narazilo do památníku. Muž zůstal po nárazu bezvládně ve voze a krvácel z čela a z nosu.

Auto najelo při oslavách do diváků

Není zatím jasné, jak mohlo auto proniknout do prostoru oslav, když ten předtím policie uzavřela. Poslední vteřiny incidentu zachytily na video a na film mediální štáby, které doprovázely královskou rodinu.

Incident si na místě vyžádal životy dvou mužů a dvou žen. O člověku, který zemřel v nemocnici, agentury neuvedly podrobnosti. Mezi raněnými jsou devítileté děvče, dva mladí lidé pod dvacet a dva policisté.

"Vzhledem k nehodě byly zrušeny veškeré oslavy spojené se Dnem královny," oznámila vzápětí v prohlášení královská rodina. Její tisková služba dodala, že královna je událostí velmi šokována a vyjádřila smutek a soustrast obětem a jejich rodinám. Vlajky na vládních budovách byly spuštěny na půl žerdi.

Den královny je v zemi státním svátkem na památku velice populární nizozemské královny Juliany, která se narodila 30. dubna 1909 a zemřela v březnu 2004. Byla to matka nynější panovnice.

Autor:

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...