Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zelenskyj poděkoval USA za „správnou cestu.“ Víc Ukrajinců zemře, hrozí Kreml

Svět

  20:50aktualizováno  22:48
Schválení mnohomiliardové vojenské pomoci Ukrajině americkou Sněmovnou reprezentantů vyvolalo úlevu v proukrajinském táboře. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil rozhodnutí za udržení chodu dějin na správné cestě. Kreml naopak prohlásil, že zemře ještě více Ukrajinců.

Zelenskyj poděkoval oběma americkým politickým stranám a osobně předsedovi Sněmovny reprezentantů Miku Johnsonovi. Kreml krátce nato vydal prohlášení, v němž uvedl, že schválení návrhu zákona o vojenské pomoci Ukrajině jen způsobí smrt ještě více Ukrajinců, podle něj vinou „kyjevského režimu“.

Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové přijatá opatření jen „prohloubí krize napříč světem“. „Vojenská pomoc kyjevskému režimu je přímým financováním teroristické činnosti,“ dodala. Peníze, které USA schválily pro Tchaj-wan, podle ní zasahují do vnitřních záležitostí Číny a finance pro Izrael jsou „přímou cestou k eskalaci a bezprecedentnímu zvýšení napětí v regionu“.

Naopak podle Zelenského schválený balík pomoci „zabrání v rozšíření války, zachrání tisíce a tisíce životů a pomůže oběma našim národům stát se silnějšími“. „Díky, Ameriko!“ dodal. Podle ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala Spojené státy ukázaly svou vůdčí roli v boji za mír a bezpečnost ve světě.

Pomoc v hodnotě přes 60 miliard dolarů oceňují další západní státníci. Mimo jiné i premiér Petr Fiala, který ocenil pomoc pro Ukrajinu, ale i pro Izrael. Johnsonovi poděkoval za předložení návrhu.

„Děkuji mu za jeho odvážný krok a předložení těchto návrhů k hlasování v zájmu svobody, bezpečnosti a jednoty transatlantického spojenectví,“ uvedl v sobotu Fiala v česky a anglicky psaném příspěvku na sociální síti.

Rozhodnutí Sněmovny reprezentantů uvítal také šéf české diplomacie. Podle Lipavského přišlo v nejvyšší čas. „Ruskou agresi proti Ukrajině, svobodě a demokracii zastavíme jen společně. I Evropa ale musí dělat víc,“ napsal Lipavský. Dodal, že váhání a nerozhodnost v účinné podpoře Ukrajiny motivuje Kreml k další agresivitě a stojí lidské životy.

Schváleni pomoci USA pro Ukrajinu je podle šéfky Sněmovny Pekarové Adamové velice dobrá zpráva, důležité bylo ujištění, že v tom USA nejsou samy. Podle slov předsedy Senátu Vystrčila je sobotní rozhodnutí zcela zásadní a Česko může být hrdé, pokud ke schválení aspoň trochu přispělo.

„Tohle je mimořádně důležitá a dobrá zpráva pro Ukrajinu a inspirace pro Evropu, která v podpoře napadené země nesmí polevit,“ uvedl vicepremiér, ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. „Jsem rád, že Česko v tuto chvíli stojí v čele těch, kdo si to uvědomují,“ dodal.

Šéf NATO Jens Stoltenberg rovněž přivítal schválení balíku a podle Evropské unie je to jasný signál Moskvě.

Netanjahu: Pomoc USA ochrání Západ

„Vítám hlasování ve Sněmovně reprezentantů, kterým byl přijatý - dlouho opožděný - klíčový balík 60miliardové pomoci Ukrajině. Jde o jasnou zprávu Kremlu: ‚Ti, kteří věří ve svobodu a Chartu Spojených národů, budou podporovat Ukrajinu a její lid‘,“ napsal na síti X předseda Evropské rady Charles Michel. „Severoatlantičtí spojenci jsou jednotní ve své podpoře svobody a demokracie,“ dodala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Mezi dalšími prvními reakcemi z evropského kontinentu byla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, která poznamenala, že „USA a Evropa stojí společně na straně svobody“. „Překonali jsme velkou překážku, která stála v cestě americké pomoci Ukrajině,“ napsala ministryně. Její britský kolega David Cameron poznamenal, že „pokud někdy (ruský prezident Vladimir) Putin pochyboval o odhodlání Západu podporovat Ukrajinu, (dnešek) ukazuje, že naše jednotná vůle není ničím zastíněná“.

Finský prezident Alexander Stubb mimo jiné poděkoval předsedovi americké Sněmovny reprezentantů a oběma politickým stranám za podporu, estonský prezident Alar Karis uvítal „dobré zprávy z Washingtonu“ a litevská premiérka Ingrida Šimonytéová se omezila na prosté: „Bůh žehnej Spojeným státům americkým!“.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu poděkoval Spojeným státům za schválení finanční pomoci pro Izrael ve Sněmovně reprezentantů a ve svém příspěvku na síti X uvedl, že tento krok ochrání západní civilizaci. Podle izraelského ministra zahraničí Jisraele Kace přijetí zákona mimo jiné vysílá jasný signál nepřátelům Izraele.

„Hlasování o balíku pomoci Izraeli, který byl schválen s drtivou podporou obou politických stran, dokazuje silné vazby a strategické partnerství mezi Izraelem a USA a vysílá silný signál našim nepřátelům,“ uvedl Kac na síti X. Oba izraelští politici tímto reagovali na balík pomoci, kterou Sněmovna reprezentantů schválila společně s vojenskou pomoci pro Ukrajinu.

Ministr obrany Joav Galant poděkoval USA za „neochvějnou podporu“ v době, kdy podle něj jeho země čelí hrozbám „na sedmi různých frontách“.

Autoři: ,