Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kuřáci z ciziny vzali Belgii útokem. Kvůli levným cigaretám

Svět

  10:21
BRUSEL - Prodej cigaret a tabáku v Belgii se letos rekordně zvýšil. Mohou za to ale zahraniční kuřáci, především pak z Francie a Velké Británie. K nákupům je do Belgie přilákaly nízké ceny tabákových výrobků, napsal s odvoláním na údaje belgického ministerstva financí tamní list Le Soir.
Kuřák - ilustrační foto

Kuřák - ilustrační foto foto: Shutterstock

Prodej cigaret se v prvních devíti měsících letošního roku zvýšil o 19 procent a tabáku na balení cigaret o 25 procent. Podle Nadace pro boj proti rakovině to ale není kvůli nárůstu počtu belgických kuřáků či jejich vyšší spotřebou, ale vyšším nákupem cizinců.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je třeba, aby Belgie přestala vyvážet rakovinu do jiných zemí," prohlásil představitel nadace Luk Joossens. Poznamenal, že Belgie sice od července rozšířila zákaz kouření na veřejných místech na všechny kavárny a bary, ceny cigaret ale ponechala oproti okolním zemím relativně nízké.

Balíček cigaret, který vyjde v Británii na osm eur (asi 205 Kč), stojí ve Francii 6,3 eura (asi 162 Kč), v Nizozemsku 5,5 eura (asi 141 Kč), v Německu 5,2 eura (asi 134 Kč) a v Belgii pět eur (asi 129 Kč). Levněji, a to 4,4 eura (asi 113 Kč), stojí stejný balíček jen v Lucembursku.

Na belgické straně hranice mezi Francií a Belgií některé čerpací stanice dokonce hlásí, že prodej tabákových výrobků přesahuje ve finančním vyjádření prodej pohonných hmot.

Autoři: ,