Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kyjev opět čelil útokům dronů. Rusko vzdušné údery zesílí, míní Zelenskyj

Ruští vojáci se učí ovládat drony na výcviku pořádaném čečenskou formací Achmat v okupované Luhanské oblasti na Ukrajině. (23. října 2023) foto: Profimedia.cz

Kyjev se v noci na sobotu podruhé v tomto měsíci stal terčem útoku ruských dronů. Podle zdejší vojenské správy se všech zhruba deset bezpilotních letounů podařilo sestřelit. Oběti ani škody zatím nejsou hlášeny, uvedla agentura Ukrinform. Podle Volodymyra Zelenského se rusové připravují na zesílení leteckých útoků na energetickou infrastrukturu, jak tomu bylo loni.
  8:58

„Druhý útok nepřátelských dronů na Kyjev v tomto měsíci. Nepřátelské bezpilotní letouny byly vypuštěny z jihu. Aby se dostaly do hlavního města, překonaly...obtížnou trasu dlouhou téměř 1 000 km,“ uvedl šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko, podle něhož ale „složité manévry nepřítele“ protivzdušnou obranu ukrajinské metropole nezaskočily.

Před týdnem se Kyjev stal poprvé od konce září terčem ruského raketového útoku. Tlaková vlna z jedné ze sestřelených raket tehdy lehce poškodila několik domů v Kyjevské oblasti.

V ohrožení není jen ukrajinská metropole. Prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek novinářům řekl, že ruské síly pravděpodobně shromažďují rakety pro údery na energetická zařízení země v nadcházejících zimních měsících.

Zelenskyj již dříve varoval, že Rusko pravděpodobně před zimou zesílí letecké útoky proti ukrajinské energetické infrastruktuře, jako tomu bylo loni touto dobou. „Odhaduji, že rakety hromadí, ale že jich nemají o mnoho více ve srovnání s tím, co měli dříve,“ uvedl Zelenskyj s odkazem na loňské útoky na kritickou infrastrukturu.

Kyjev v reakci vyzval své spojence v zahraničí, aby posílili své systémy protivzdušné obrany, aby odvrátili opakování loňských útoků, které nechaly miliony lidí po dlouhou dobu v chladu a tmě. „Pokud jde o protivzdušnou obranu, jsme na tom lépe, než jsme byli minulou zimu,“ vysvětlil Zelenskyj během setkání s novináři v hlavním městě.

Dodal, že úřady vybudovaly více krytů proti pumám a zvýšily pomocná místa, kde se civilisté mohli zahřát a nabíjet telefony v případě výpadků proudu způsobených leteckými údery.

Zelenskyj ale v samostatných komentářích varoval, že Ukrajina nemá „stoprocentní ochranu“ před ruskými leteckými útoky. „Města jako Charkov, regiony jako Doněck a Záporoží potřebují více systémů protivzdušné obran,“ informoval ve večerním projevu zveřejněném na sociálních sítích.

Novinářům také řekl, že západní sankce uvalené na Rusko v reakci na válku zpomalily ruskou výrobu raket, ale dodávky útočných dronů ze strany Moskvy jsou „víceméně v pořádku“. „Zima bude těžká, ale ne horší než ta předchozí,“ dodal Zelenskyj.

Tenčí se zásoby munice

Zelenskyj si v pátek také postěžoval, že kvůli válce mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás se Ukrajině tenčí zásoby dělostřelecké munice. Důsledkem bojů v Pásmu Gazy je podle něj zpomalení dodávek této klíčové munice na Ukrajinu. Kyjev a Washington zároveň v prosinci uspořádají konferenci týkající se vojenského průmyslu, uvedl následně v dnešním večerním projevu Zelenskyj.

„Co myslíte, že začali kupovat na Blízkém východě jako první? Munici ráže 155 milimetrů. Naše zásoby se ztenčily,“ posteskl si předtím prezident. Dodal, že zpomalení dodávek od spojenců, například Spojených států amerických, ale rozhodně není záměrné.

„V prosinci tohoto roku se uskuteční zvláštní konference za účasti ukrajinského a amerického průmyslu, vládních představitelů a dalších státních subjektů - všech, kdo se podílí na organizaci naší obrany,“ uvedl Zelenskyj. Spojené státy spolu s Ukrajinou podle něj aktivně „postupují“ v otázce společné výroby zbraní.

Není zatím jasné, kde a kdy přesně se zmíněná konference bude konat.

Zbrojní sklady spojenců po celém světě zejí prázdnotou nebo v nich je minimum zásob stanovené zákonem, kterého už se dané státy nemohou vzdát, uvedl dříve Zelenskyj. „Nestačí to,“ řekl.

Autoři: ,