Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Narovnáme paprsky, přidáme prut. Kyrgyzstán se dohaduje o změně vlajky

muž v národní čepici stojí mezi státními vlajkami u příležitosti Dne vlajky a Dne Kolpaku v Biškeku v Kyrgyzstánu. (4. března 2023) foto: Reuters

V Kyrgyzstánu mění státní vlajku. Příslušný návrh schválil parlament v prvním čtení. Autoři návrhu chtějí pozměnit paprsky slunce na vlajce středoasijské země, aby si lidé „slunce nepletli se slunečnicí“. Kritici tvrdí, že v nové podobě vypadá jako psí obojek, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu, i s vyobrazením současné a navrhované podoby státní vlajky středoasijské země.
  8:08

Návrh předložili předseda parlamentu Nurlanbek Šakijev a poslanec Ulan Primov. Zákonodárci navrhují změnit podobu 40 paprsků slunce na vlajce středoasijského státu z vlnících se na rovné.

Politici chtějí také přidat jeden prut do tunduku, kostry tradiční kyrgyzské jurty zobrazené ve slunci na vlajce. Nyní je na vlajce tunduk se třemi pruty. To se podle Šakijeva ale musí změnit, protože čtyři pruty v tunduku byly v jurtách zámožných Kyrgyzů, zatímco tři u chudých.

Iniciativu zákonodárců na konci října podpořil prezident Sadyr Žaparov. S novou vlajkou se Kyrgyzstán stane „vyspělou a samostatnou zemí, podobající se paprskům slunce na vlajce“, míní šéf státu.

Jen několik poslanců se ohradilo proti návrhu svého předsedy. Kupříkladu Erulan Kokulov se domnívá, že o změně vlajky by lidé měli rozhodnout v referendu. Dastan Bekešev prohlásil, že vlajka v žádném případě nepřekáží rozvoji země a snahu ji změnit označil za impuls k přepisování dějin.

Početnější jsou výhrady řadových občanů na sociálních sítích. Někteří kritici dokonce přirovnali navrhovanou podobu slunce na vlajce k psímu obojku, dodala BBC.

Autoři: ,