Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Britka zkolabovala před dětmi, dávku padělku léku na hubnutí přežila jen zázrakem

Lék „na hubnutí“ Ozempic v peru foto: Profimedia.cz

Pětačtyřicetiletá Britka Michelle Swordová zažila strastiplné chvíle. Po aplikaci padělku léku na hubnutí s názvem Ozempic zkolabovala přímo před zraky svých dětí. Přežila jen díky rychlé reakci svých potomků a zásahu lékařů. Před nakupováním života ohrožujícího preparátu na internetu už varovalo ministerstvo zdravotnictví v Česku i úřady jinde v Evropě.
  16:17

Swordová „hubnoucí injekce“ používala už před třemi lety, kdy ke své spokojenosti dosáhla úbytku na váze. Letos v září si údajný lék Ozempic poprvé za 150 liber objednala přes internet sama. Látku, která potlačuje chuť k jídlu a byla původně vyvinuta k léčbě cukrovky, si aplikovala z pera doma.

Po patnácti minutách se však začala cítit dezorientovaná a potila se. Před zraky dětí pak se záchvatem upadla na podlahu. Ty naštěstí přivolaly známou, která ihned kontaktovala záchranáře. Ti Swordové již v bezvědomí při vyšetření naměřili nízkou hladinu cukru v krvi. Pomohla jí až dávka tekuté glukózy, i tak měla po cestě do nemocnice několik dalších záchvatů.

„Lékaři říkali, že ještě nikdy neviděli nikoho, kdo by přežil hladinu cukru v krvi 0,6, a já jsem byla zázrak. Řekli mi, že kdyby doma nikdo nebyl, moje děti by po příchodu našly mrtvolu,“ vypověděla Swordová z anglického hrabství Oxfordshire listu The Mirror.

Padělky injekcí lidé kupují na internetu

Co je Ozempic a k čemu se používá?

Ozempic je antidiabetikum, které se používá v kombinaci s dietou a cvičením k léčbě dospělých s diabetem 2. typu, u nichž není toto onemocnění uspokojivě kontrolováno.

Přípravek Ozempic může být používán samostatně u pacientů, kteří nemohou užívat metformin (jiné antidiabetikum). Může být rovněž používán jako přídatná léčba k jiným antidiabetikům. Lék obsahuje léčivou látku semaglutid.

Zdroj: EMA

„Před několika měsíci jsem zjistila, že jím zase mnohem víc než dřív. Měla jsem velké obavy, abych znovu nepřibrala. Říkala jsem si, že potřebuji ten lék na hubnutí. Věděla jsem, že je nyní velmi populární a bude těžší ho získat. Kontaktovala jsem jednu společnost a zeptala se, jestli je to oficiální lék na hubnutí, a oni řekli, že ano. Za dva dny jsem ho měla doma,“ popsala Britka.

„Když mi injekce přišla, vypadala stejně jako předtím, jen stupnice se lišila,“ popsala vzhled padělku.

Podle ní se pero při nabírání látky běžně zastaví na jednom mililitru, toto ale preparát nabíralo dál. Podezřelé jí bylo i to, že se nikdo při prodeji nedotazoval, kolik váží nebo jestli trpí nějakými zdravotními problémy. I tak si ale látku aplikovala.

Před nákupem falešných injekcí s lékem Ozempic přitom už začátkem podzimu varovaly úřady v několika evropských státech. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) na jejich výskyt v EU a Británii upozornila v říjnu.

„Jediná legální cesta pro získání tohoto léčivého přípravku je skrze výdej v lékárně. Zajištěním léčiva se občan vystavuje možným závažným zdravotním rizikům, které mohou vyžadovat okamžitou hospitalizaci pro ohrožení života,“ napsaly české ministerstvo zdravotnictví a Česká lékárnická komora.

Několik lidí v důsledku užití přípravku v nemocnici skončilo také v Rakousku. Podle tamního úřadu pro bezpečnost ve zdravotnictví využívají podvodníci toho, že na trhu je Ozempiku nedostatek v situaci, kdy jeho producent, dánská společnost Novo Nordisk nestačí pokrývat poptávku.

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...