Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Svět

Migranty bili, svázali a okradli, stěžují si Lékaři bez hranic na Řecko

Příbuzní a přátelé migrantů, kteří cestovali na potopené lodi, stojí u vchodu do tábora pro přeživší tragédie v řecké Malakase. (17. června 2023) foto: ČTK

Nezisková organizace Lékaři bez hranic tvrdí, že se jí podařilo shromáždit desítky svědectví o zahánění a špatném zacházení s migranty u řeckých ostrovů. Podle organizace se na něm v řeckých vodách podíleli lidé v uniformách i v civilním oblečení.
  22:18

Řeckou vládu vyzvala, aby zajistila, že se se žadateli o azyl bude zacházet důstojně.

Zpráva Lékařů bez hranic přináší například svědectví o násilí, kterému čelili migranti při vplutí do řeckých vod nebo při přistání na řeckých ostrovech. MSF tvrdí, že se podařilo shromáždit svědectví desítek migrantů, kteří nakonec přistáli na ostrovech Lesbos a Samos, kde nevládní organizace působí.

MSF v období od srpna roku 2021 do letošního července zaznamenala výpovědi 56 osob o zahánění v moři. Podle organizace se tak podařilo zmapovat 183 případů, kdy byly čluny s migranty odehnány zpět na volné moře. Někteří lidé tvrdili, že byli nelegálně vráceni do Turecka až čtrnáctkrát.

Lékaři bez hranic také poukazují na případy, kdy uniformovaní či neuniformovaní muži migranty bili, svázali, či jim odcizili peníze a mobily. Jedna svědkyně popsala, jak se ke člunu, na kterém plula, přiblížila v řeckých vodách loď. Z ní na plavidlo s migranty přestoupil zamaskovaný muž. „V roce měl tyč a začal bít člověka před sebou. Pak sebral motor a hodil ho do moře. Zůstali jsme uprostřed moře bez motoru,“ řekla žena organizaci.

Organizace neuvádí ve své zprávě národnost lidí, kteří se podle ní dopustili násilí na migrantech. „Naléháme na řeckou vládu a evropské lídry, aby přijali okamžitá opatření, která zaručí, že se s lidmi hledajícími ochranu v Řecku bude zacházet s lidskostí a důstojností,“ uvedli Lékaři bez hranic.

Kritice ohledně zahánění či špatného zacházení s migranty nečelí vláda v Aténách ze strany tisku či nevládních organizací poprvé. Konzervativní kabinet premiéra Kyriakose Mitostakise však odmítá, že by se řecká policie dopouštěla zahánění migrantů do Turecka. Na zprávu MSF zatím Atény nereagovaly.

Autoři: ,