Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Děsivé turbulence při letu do Dubaje. Čtrnáct lidí skončilo v nemocnici

Airbus Emirates A380. foto: Profimedia.cz

Nejméně čtrnáct cestujících a členů posádky se zranilo při letu EK421 společnosti Emirates z australského Perthu do Dubaje, když se jejich Airbus A380 nečekaně dostal do silných turbulencí. Během pár vteřin se cesta proměnila v hororový let. „Mysleli jsme, že je to náš konec,“ přiznali někteří cestující.
  17:05

Při létání je to běžná praxe. Kapitán přes reproduktor upozornil, že se očekávají turbulence. Podle cestujících ale poté následovaly děsivé scény. Ti, kteří se dostatečně rychle nepřipoutali, narazili do stropu. Nádobí, sklenice, tašky a časopisy létaly kabinou.

Podle webu německého bulvárního deníku Bild zraněným poskytli první ošetření členové posádky a cestující s lékařským vzděláním. Další pomoc byla poskytnuta prostřednictvím satelitního spojení se zdravotníky na zemi. Nejméně jednomu cestujícímu musel být podán kyslík. Let EK421 nakonec bezpečně přistál v Dubaji, kde byli zranění cestující a členové posádky převezeni do nemocnic k ošetření.

Podle společnosti Emirates se letadlo dostalo do náhlých poryvů větru nad Indickým oceánem ve výšce 11 500 metrů. Letecká společnost uvedla: „Můžeme potvrdit, že let EK421 z Perthu do Dubaje se 4. prosince během letu krátce potýkal s neočekávanými turbulencemi,“ uvedla letecká společnost. Podle Emirates bylo čtrnáct osob ošetřeno zdravotnickým personálem.

„Můj společný let s @lunars_magic z Perthu do Dubaje byl příšerný,“ napsal cestující @MattRPD na sociální síti X. „Opravdu jsme si mysleli, že je konec, když jsme dvakrát narazili do stropu a pak do podlahy.“ Hráč videoher, který je aktivní na platformě pro živé hraní Twitch, byl po přistání hospitalizován. Podle lékařů utrpěl zlomeninu krčku.

Spolucestující jménem Abi, kterou muž v příspěvku zmínil, na stejné sociální síti také popsala svůj hrůzný zážitek.

„Nesnáším létání, takže pokud nemusím, tak během letu nevstávám. Pilot oznámil turbulence a řekl nám, abychom si sedli. Doslova o sekundu později jsem jsem spolu s ostatními cestujícími vyletěla až ke stropu. Teď jsou v té škvíře vidět moje vlasy. Naštěstí nám posádka moc pomohla,“ uvedla Abi.

Autor: