Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Letadlu nedovolili přistát, honduraský prezident zvažoval i skok padákem

Svět

  10:57
TEGUCIGALPA - Letadlo svrženého honduraského prezidenta Manuela Zelaye, kterým se chtěl dnes vrátit do země, na letišti v hlavním městě Tegucigalpě nepřistálo. Důvodem byla blokáda letištní plochy vojenskými vozidly a oddíly armády. Exprezidentovo letadlo poté dorazilo s krátkou přestávkou v Nikaraguy do Salvadoru. Při střetech s honduraskou policií zahynuli na letišti podle očitých svědků nejméně tři lidé. Uvedly to dnes světové agentury.

Honduraští policisté podle CNN zabili nejméně tři demonstranty. foto: ČTK

Exprezident po neúspěšném pokusu o přistání a následném převzetí moci v Hondurasu prohlásil z paluby letadla, že se o totéž opět pokusí ještě dnes nebo v úterý. Poté odletěl do hlavního nikaragujského města Managuy, kde se krátce setkal s prezidentem Danielem Ortegou. Odtud pak odcestoval do Salvadoru, aby se zde sešel s tamním prezidentem Carlosem Mauriciem Funesem. V Salvadoru chce dále jednat o budoucnosti Hondurasu i s prezidenty
Argentiny, Ekvádoru, Paraguaye a šéfem Organizace amerických států (OAS), kteří mají do země dorazit.Honduraští vojáci zablokovali přistávací plochu armádními vozidly a
zabránili tak návratu exprezidentova letadla, které se podle BBC několikrát pokusilo přistát. Venezuelský pilot se ale nakonec rozhodl neriskovat a z místa odlétl. Zelaya podle televizní stanice CNN prý zvažoval i seskok padákem.

Honduraskému exprezidentovi nedovolili přistát

Honduraští policisté podle CNN zabili během střetů s přívrženci svrženého prezidenta na letišti v Tegucigalpě nejméně tři demonstranty a další tři desítky osob zranili. Policisté podporování armádními jednotkami při zásahu proti tisícovkám demonstrantům použili podle Reuters slzný plyn a střelbu do vzduchu. Červený kříž však zatím potvrdil jednu oběť. V zemi byl dnes také vyhlášen noční zákaz vycházení.

Honduraská prozatímní vláda v neděli informovala o ochotě začít vyjednávat s OAS o politické krizi v zemi. Vyloučila ale, že by součástí rozhovorů měla být i diskuse o návratu vyhnaného prezidenta Zelayi. OAS předtím pozastavila Hondurasu kvůli převratu členství ve sdružení.

Autoři: ,

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč