Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Izraelci ostřelovali hlídku mise OSN v Libanonu. Znepokojivé, vzkázala organizace

Izraelské ostřelování zasáhlo hlídku mise OSN v Libanonu. (2. listopadu 2023) foto: Profimedia.cz

Izraelské ostřelování zasáhlo v sobotu jednu z hlídek mírové mise OSN na jihu Libanonu. Informovala o tom agentura Reuters. Podle mírové mise OSN v Libanonu UNIFIL je incident „hluboce znepokojivý“, příslušníci mise OSN nicméně vyvázli bez zranění.
  17:42

„Důrazně stranám připomínáme jejich závazky týkající se ochrany příslušníků mírové mise,“ uvedli zástupci UNIFIL. Střelba zasáhla hlídku poblíž vesnice Ajtarún u hranic s Izraelem. Izraelské úřady se zatím k incidentu nevyjádřily.

V hraniční oblasti mezi Izraelem a Libanonem panuje napětí od začátku války v Pásmu Gazy, kterou minulý měsíc vyvolal útok ozbrojenců z palestinského radikálního hnutí Hamás na jižní Izrael. Při vpádu radikálů zahynulo na 1 200 lidí. Při odvetném izraelském bombardování a pozemní operaci izraelské armády v Pásmu Gazy zemřelo od 7. října kolem 15 000 Palestinců včetně několika tisíc dětí, uvádějí úřady v Pásmu ovládané Hamásem.

Izrael a Íránem podporované hnutí Hizballáh, které je spojencem Hamásu, se v posledních týdnech ve stále intenzivnějších bojích na izraelsko-libanonské hranici navzájem ostřelují.

UNIFIL je v Libanonu od roku 1978 a od roku 2006 ve spolupráci s libanonskou armádou monitoruje hranici s Izraelem a dohlíží na dodržování rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která byla schválena po válce mezi Izraelem a Hizballáhem.

Autoři: ,