Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Libyjské vládní síly dobyly leteckou základnu u bašty islamistů

Svět

  7:46
TRIPOLIS - Libyjské vládní síly v sobotu oznámily dobytí letecké základny u města Syrta, které je baštou ozbrojenců hlásících se k uskupení Islámský stát (IS). Základna je vzdálena od města asi 70 kilometrů na jih. Libyjský premiér Fajíz Sarradž vyloučil mezinárodní vojenskou intervenci v zemi, připustil ale potřebu zahraniční pomoci v boji proti islamistům.

Libyjští revolucionáři pálí rakety na Syrtu. foto: Reuters

Jde o další významný úspěch poté, co provládní jednotky obsadily ve středu teplárnu stojící od centra města 23 kilometrů. Stejné síly převzaly kontrolu také nad významnou lokalitou ležící 15 kilometrů jihovýchodně od Syrty.

Toto pobřežní město je v držení islamistů od konce roku 2014. Od té doby z města uprchly až dvě třetiny z původních 80 tisíc obyvatel. IS postupně rozšířil své pozice v okolí Syrty v délce 250 kilometrů libyjského pobřeží a v lednu začal útočit na velké ropné terminály.

Bezpečnostní krize

Libye prochází vleklou politickou a bezpečnostní krizí od revolučního roku 2011, kdy byl svržen bývalý vůdce Muammar Kaddáfí. Západní státy doufají, že nová vláda národní jednoty spojí množství ozbrojených frakcí a zaměří se na boj proti IS. Vláda funguje od března a západní země jí nabídly, že zajistí jejím jednotkám výcvik, pokud o to kabinet požádá.

Technická pomoc

Libyjský premiér Fajíz Sarradž v rozhovoru pro francouzský nedělník Le Journal du Dimanche řekl, že jeho vláda vskutku potřebuje mezinárodní pomoc pro boj proti terorismu a že ji také do jisté míry dostává. „Nehovoříme tu ale o mezinárodní intervenci,“ upozornil. „Naproti tomu potřebujeme satelitní snímky, zpravodajské informace a technickou pomoc, ne bombardování,“ dodal Sarradž.

Premiér také řekl, že vítězství proti IS v Libyi je již na dosah ruky. Vyjádřil naději, že právě boj proti terorismu, který ještě bude hodně dlouhý, nakonec zemi sjednotí.

Autor: