Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Libyjský letoun porušil bezletovou zónu. Francouzi ho sestřelili

Svět

  7:27aktualizováno  15:49
TRIPOLIS - Francouzská letadla sestřelila u Misuráty libyjský letoun, který narušil bezletovou zónu vyhlášenou nad Libyí. Zpravodajský server ABC News to uvedl s odvoláním na zdroje z francouzské armády, zprávu podle BBC potvrdila americká strana.

Libyjci mezi troskami Kaddáfího tanků na silnici mezi Benghází a Adžedábíjou foto: Reuters

Podle ABC News se libyjské letadlo dostalo do vzduchu vůbec poprvé od minulého týdne, kdy Rada bezpečnosti OSN vyhlásila nad Libyí bezletovou zónu. Francouzské bojové letouny ale jednomotorový stroj Galeb brzy po startu sestřelily.

Misuráta je největším městem ovládaným povstalci na západě země a podle agentury Reuters zde tanky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v noci napadly nemocnici. Libyjská vláda informace o střetech popírá a tvrdí, že dodržuje příměří.

Čtěte také:

V Misurátě v noci na dnešek údajně pokračovaly boje mezi povstalci a Kaddáfího silami. Vládní jednotky ostřelovaly z děl a tanků zdravotnické objekty, sdělili agentuře Reuters místní lékaři. Podle obyvatel města také Kaddáfího odstřelovači ze střech ohrožují ulice a v posledních hodinách zabili 16 lidí. Agentura AFP uvedla, že tanky ostřelovaly i rezidenční čtvrti. Podle Reuters Kaddáfího síly obsadily přístav v Misurátě, jenž byl dosud pod kontrolou povstalců. Ve městě tak uvízlo několik tisíc dělníků z Egypta a ze subsaharské Afriky, kteří chtěli po moři utéct z Libye.

Zprávy o bojích nelze nezávisle potvrdit. Mluvčí libyjského ministerstva zahraničí prohlásil, že vládní jednotky dodržují příměří v souladu s požadavkem RB OSN. Zároveň potvrdil, že velká část obyvatel Misuráty je už čtvrtý den bez vody a elektřiny. Popřel ale, že by armáda záměrně dodávky do přerušila. Jde o "technický problém způsobený drancováním".

Mezinárodní síly pokračují v bombardování vojenských cílů. V noci se ozvala silná exploze v Tripolisu a z míst přilehlých k tamní vojenské základně stoupal dým. Stejné místo bylo podle libyjské armády terčem náletu i dnes před polednem. Spojenci dnes pokračovali v bombardování Kaddáfího pozic ve městě Sabhá. Francouzské letouny podnikly nálet zatím nejhlouběji v libyjském vnitrozemí. Cílem byla vojenská základna asi 250 kilometrů od pobřeží.

Libyjská oficiální média v noci na dnešek obvinila spojenecké síly z útoků na civilní cíle.Tisková agentura JANA oznámila, že spojenci po setmění dvakrát bombardovali obytné čtvrti na východním předměstí Tripolisu a zabili velký počet civilistů. Další následný útok byl prý veden proti záchranným týmům, které z trosek vyprošťovaly mrtvé.

Představitelé mezinárodní koalice ale obvinění odmítli. "Vojáci se na nejvyšší míru snaží omezit nebezpečí civilních obětí," řekl britský ministr zahraničí William Hague. "Jediné síly, které bezohledně způsobují civilní ztráty, jsou jednotky Kaddáfího režimu," dodal.

Francie dnes prohlásila, že nálety vedené s cílem ochránit libyjské civilisty před Kaddáfího silami ještě nějakou dobu potrvají. "Nemůžete očekávat, že dosáhneme svých cílů za pouhých pět dnů," řekl ministr zahraničí Alain Juppé. "Zničení Kaddáfího vojenských kapacit je otázkou dní nebo týdnů, ale určitě ne měsíců," zdůraznil.Kanadský voják na italské základně

Libyjské jednotky se začínají potýkat s nedostatkem paliva. Představitelé režimu Reuters sdělili, že k libyjskému pobřeží míří tanker, který by měl problém vyřešit. Vláda se ale obává, že plavidlo zastaví síly NATO, které na hranici libyjských vod hlídají dodržování zbrojního embarga uvaleného na Tripolis Radou bezpečnosti OSN.

K mezinárodnímu tlaku na Libyi se dnes připojilo i Tunisko, které zmrazilo majetek Kaddáfímu a pěti členům jeho rodiny. Stejný krok už dříve udělaly další země, tuniské rozhodnutí ale může mít větší dopad. Podle Reuters má Libye v Tunisku mnoho investic, včetně hotelů nebo sítě čerpacích stanic. Většinu účtů přitom ovládají členové Kaddáfího rodiny.

Národní rada libyjských povstalců oznámila, že jmenovala šedesátiletého exilového ekonoma Alího Tarhúního odborníkem přechodné vlády pro ekonomiku a finance. Tarhúní žije ve Spojených státech. V roce 1978 ho Kaddáfího režim odsoudil v nepřítomnosti za opoziční činnost k smrti.

Kaddáfího síly ostřelují Misurátu.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...