Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lídr německé Levice Lafontaine možná odejde z politiky, má rakovinu

Svět

  17:00
BERLÍN - Spolupředseda německé parlamentní opoziční strany Levice a jeden z nejvýraznějších německých politiků posledních 20 let Oskar Lafontaine onemocněl rakovinou. Ještě tento týden by se měl podrobit údajně dlouho plánované operaci. Nad jeho dalším působením v politice visí otazník.

Lídr německé levice Oskar Lafontaine

"Ve čtvrtek se podrobím na jedné klinice dlouho plánovanému chirurgickému zákroku. Jde o onemocnění rakovinou," oznámil dnes šestašedesátiletý Lafontaine, který Levici vede spolu s Lotharem Biskym.

Po zářijových parlamentních volbách se Lafontaine překvapivě vzdal postu předsedy parlamentní frakce své strany. Za sebou má přitom bohatou politickou kariéru.

Jako sociálnědemokratický politik byl v letech 1985-1998 premiérem západoněmecké spolkové země Sársko a v letech 1995 až 1999 předsedou SPD. V roce 1990 byl kandidátem své strany na kancléře, a tudíž přímým vyzývatelem vítězného křesťanského demokrata (CDU) Helmuta Kohla.

Za vlády sociálnědemokratického kancléře Gerharda Schrödera byl Lafontaine v letech 1998-1999 krátce německým ministrem financí. Ve funkci prosazoval mimo jiné harmonizaci daní v celé Evropské unii. Kvůli údajnému "nedostatku součinnosti" však v roce 1999 opustil vládní i stranické funkce a o šest let později nadobro odešel i z SPD.

"Po přestálé operaci se počátkem nového roku s ohledem na svůj zdravotní stav a na lékařské předpovědi rozhodnu, jakým způsobem budu pokračovat ve své politické práci," uvedl dnes Lafontaine.

Autor: