Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Svět

Mírové jednotky pod taktovkou Ruska mají namířeno do Kazachstánu, Almaty se ponořily do ‚informační tmy‘

Bezpečnostní jednotky v největším kazachstánském městě Almaty (5. ledna 2022) foto: STRINGERReuters

Aktualizujeme
Lídři zemí Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) rozhodli, že do Kazachstánu zmítaného nepokoji pošlou na omezenou dobu mírové jednotky, které mají pomoci situaci v zemi stabilizovat. Dnes to podle agentury Ria Novosti oznámil arménský premiér Nikol Pašinjan.
  22:57aktualizováno  6. ledna 4:24

O pomoc s potlačením nepokojů v Kazachstánu dříve dnes požádal jeho prezident Kasym-Žomart Tokajev. Pašinjan na facebooku uvedl, že ODKB se rozhodla o vyslání mírových jednotek „s ohledem na hrozbu ohrožení národní bezpečnosti a suverenity Kazašské republiky, způsobenou kromě jiného zasahováním zvenčí“. Nespecifikoval, kolik vojáků do Kazachstánu přijede a kdy by se tak mělo stát.

Vojenskou alianci ODKB v čele s Ruskem tvoří několik států někdejšího Sovětského svazu, jde o Bělorusko, Arménii, Kazachstán, Kyrgyzstán a Tádžikistán.

Kazachstánem zmítají nepokoje, které původně začaly jako protesty proti zdražení zkapalněného ropného plynu (LPG), levnější alternativy k benzínu. V celé zemi byl dnes vyhlášen výjimečný stav. Prezident pod tlakem demonstrací odvolal vládu a prohlásil, že přebírá funkci předsedy bezpečnostní rady. Při potlačování nepokojů přišlo o život osm příslušníků bezpečnostních sil.

Informační tma

V největším kazašském městě Almaty znovu nefunguje internet a mobilní sítě, uvedla agentura TASS. Ve středu tamní úřady oznámily, že bezpečnostní složky zahájily „protiteroristickou operaci“. Kazachstán v posledních dnech zachvátily nejhorší nepokoje za nejméně deset let.

Zpravodaj TASS informoval, že v současnosti internet nefunguje v celém Kazachstánu, v Almaty nefungují sítě pro mobilní telefony a internetové stránky úřadů také nejdou otevřít. Telefonní síť i internet nebyly v tomto městě dostupné po většinu dne ve středu, k večeru zase fungovat začaly, což se ovšem v noci na dnešek změnilo.

Protesty v Kazachstánu vypukly 2. ledna ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na zkapalněný ropný plyn (LPG), jehož ceny se pak zdvojnásobily. Následně se demonstrace rozšířily do dalších měst. Nepokoje vedly ve středu k odvolání vlády prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem, který novému přechodnému kabinetu nařídil, aby usměrnil ceny paliv stejně jako ostatního „společensky významného“ zboží. Ve středu Tokajev kromě jiného požádal o pomoc s potlačením nepokojů šéfy vlád a států Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Tato vojenská aliance několika postsovětských republik v čele s Ruskem jeho žádosti vyhověla a pozdě ve středu večer SEČ odsouhlasila, že do Kazachstánu pošle na omezenou dobu mírové jednotky.

Autor:

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...