Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Litevským prezidentem zůstává Nauséda, premiérku Šimonytéovou drtivě porazil

Litevský prezidentský kandidát Gitanas Nauseda slaví vítězství v prvním kole prezidentských voleb v litevském Vilniusu. (12. května 2024) foto: AP

Litevská premiérka Ingrida Šimonytéová přiznala porážku v prezidentských volbách, ve kterých vyzvala současnou hlavu státu Gitanase Nausédu. Ten následně oznámil své vítězství. Průběžné výsledky ukazují, že Šimonytéová za svým politickým soupeřem výrazně zaostává. Podle serveru Delfi má Nauséda po sečtení hlasů ve více než dvou třetinách volebních místností přes 80 procent hlasů, Šimonytéová přes 18 procent.
  22:41

„Chtěla bych poblahopřát zvolenému prezidentovi Litvy,“ uvedla vpodvečer šéfka litevské vlády, podle níž je výsledek už jasný, byť nejsou ještě sečteny všechny hlasy druhého kola prezidentských voleb. Nauséda byl favoritem voleb, v prvním kole dostal 44 procent hlasů, Šimonytéové svůj hlas dalo tehdy necelých 20 procent voličů.

Oba politici se utkali ve druhém kole prezidentské volby už před pěti lety. Tenkrát bývalý bankéř Nauséda porazil liberálně-konzervativní političku se ziskem téměř dvou třetin hlasů, získal necelých 66 procent hlasů.

Prezidentské volby se konaly v době, kdy pokračuje ruská agrese proti Ukrajině. Pobaltská země, kde žije 2,8 milionu obyvatel, a která je členem Evropské unie i NATO, je od začátku války v roce 2022 pevným spojencem Kyjeva. Stejně jako ostatní státy v Pobaltí se obává, že by mohla být dalším cílem Moskvy, podotkla agentura Reuters.

Oba prezidentští kandidáti se shodují na potřebě navyšovat výdaje na obranu alespoň na tři procenta HDP, přičemž letos země plánuje investovat do obrany 2,75 procenta. V litevském zřízení prezident podle agentury AFP odpovídá za obrannou a zahraniční politiku. I v těchto oblastech ale musí spolupracovat s vládou a parlamentem.

Volební soupeři se však střetli v jiných otázkách včetně postoje k sexuálním menšinám. Šedesátiletý prezident se profiluje jako zastánce tradičního sociálního státu. Devětačtyřicetiletá Šimonytéová je sice konzervativní ve fiskální politice, v oblasti lidských práv však zastává spíše liberální postoje. V předvolební kampani tvrdila, že by si v litevské společnosti přála více tolerance.

Autoři: ,