Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

USA nenechají Ukrajinu padnout, řekl Austin. Ocenil český plán dodání munice

Americký ministr obrany Lloyd Austin při jednání o další zbrojní podpoře Kyjeva na základě Ramstein v Německu (19. března 2024) foto: ČTK

Spojené státy a svobodný svět nenechají Ukrajinu padnout a nadále ji budou v obraně před ruskou invazí podporovat, řekl na americké letecké základně Ramstein v Německu na úvod jednání o další zbrojní podpoře Kyjeva americký ministr obrany Lloyd Austin. Ocenil také český plán na dodání munice. Německo oznámilo, že poskytne Ukrajině nový zbrojní balík v ceně 500 milionů eur.
  12:38aktualizováno  13:42

„Rusko za imperiální sny (prezidenta Vladimira) Putina platí ohromnou cenu. Přinejmenším 315 000 vojáků bylo zabito, nebo zraněno,“ řekl Austin. Poznamenal, že vedle lidských ztrát musí Rusko kvůli válce počítat i s hospodářskými dopady. „Putinovo rozhodnutí válčit bude Rusko do roku 2026 na původně odhadovaném hospodářském růstu stát 1,3 bilionu dolarů (30,3 bilionu Kč),“ řekl.

Americký ministr obrany rovněž řekl, že Ukrajina v obraně může nadále spoléhat na americkou a západní pomoc. „Jak řekl americký prezident Joe Biden, Putin se na Ukrajině nezastaví, ale Ukrajina může Putina zastavit,“ uvedl Austin.

Poznamenal, že Kyjev proto potřebuje zbrojní dodávky pro svou obranu. V této souvislosti poděkoval zemím, které v poslední době připravily nové zbrojní balíčky. Hned po představení nové americké pomoci v hodnotě 300 milionů dolarů (sedm miliard Kč) zmínil české plány na obstarání 800 000 kusů dělostřelecké munice. Poděkoval také Británii, Německu, skandinávským a pobaltským státům nebo Polsku.

„USA nenechají Ukrajinu padnout, tato koalice nenechá Ukrajinu padnout, svobodný svět nenechá Ukrajinu padnout,“ řekl Austin. Média předem uváděla, že Austin bude na zasedání takzvané kontaktní skupiny pro Ukrajinu, která sdružuje asi pět desítek zemí zbrojně podporujících Kyjev, čelit otázkám spojenců o budoucnosti americké pomoci.

Americká vláda od začátku plnohodnotné ruské agrese posílá na Ukrajinu vojenské vybavení ze svých zásob, které pak doplňuje za peníze uvolněné Kongresem. Na konci loňského roku však vyčerpala poslední prostředky, které zákonodárci na tento účel uvolnili, a americká vojenská pomoc je tak od té doby ochromená. Návrh, který by vládě poskytl dodatečných 60 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč) na vojenskou i ekonomickou podporu Ukrajiny, již prošel Senátem, republikánské vedení Sněmovny reprezentantů jej ale zatím blokuje.

Německo zaplatí 180 tisíc kusů munice

Německý ministr obrany Boris Pistorius ak oznámil, že Berlín poskytne Ukrajině nový zbrojní balík v ceně 500 milionů eur (12,6 miliardy Kč). Podle něj tak letošní německá pomoc Ruskem napadení zemi dosáhne sedmi miliard eur (177 miliard Kč). Pistorius rovněž řekl, že součástí balíku je vedle dodávek obrněnců pro pěchotu i zaplacení 180 000 kusů dělostřelecké munice, jejíž nákup organizuje Česká republika.

„Převezmeme náklady na 180 000 kusů munice z české iniciativy. Dodávky budou postupné, začít by měly v létě. Organizují to Češi. Mluvil jsem o tom o víkendu s českou kolegyní Janou Černochovou, našim sousedům a přátelům jsem za to poděkoval,“ řekl Pistorius.

Součástí německého balíku je také 10 000 dělostřeleckých granátů z armádních zásob. „Dodávky začnou okamžitě,“ uvedl Pistorius. Dalších 100 000 kusů dělostřelecké munice ráže 155 milimetrů Německo podle ministra obrany objednalo tak, aby granáty Ukrajina dostala ještě v letošním roce. Německo rovněž Ukrajině předá stovku pancéřovaných vozidel pro pěchotu a stovku nákladních vozidel.

Autoři: ,