Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

LN: Letecký den evropských politiků

Svět

  22:09
LISABON/BRUSEL - Ceremonie v Lisabonu vstoupí do eurodějin nejen kvůli podpisu první smlouvy po rozšíření unie na východ, ale i proto, že ji provázely zásadní logistické manévry. Z portugalské metropole totiž šéfové bloku zamířili do Bruselu na svůj summit, a tak se záhy po zveřejnění itineráře začala řešit otázka, jak poletí – jestli společně, nebo každý zvlášť.

Ilustrační foto. foto: ČTK

Portugalci nejdříve navrhli, aby se podpis i poslední letošní euroschůzka konaly v Lisabonu. Belgičané coby pořadatelé pravidelných summitů se ale postavili proti, takže zvítězil scénář Lisabon-Brusel. Politici se tím okamžitě dostali pod palbu kritiky ze strany environmentalistů, že mluví o snižování emisí, sami jich ale vlastním rozhodnutím zbytečná kila vyrobí.

První slyšeli na veřejný tlak šéfové Beneluxu. Lucemburčan Jean-Claude Juncker a premiér Nizozemska Jan Peter Balkenende se rozhodli dorazit nejdřív do Bruselu a s Guyem Verhofstadtem pak belgickou vládní letkou absolvovali cestu Lisabon–Brusel. Poprvé společně na summit letěli také dánský a švédský premiér a také Fin s Estoncem.

O stejném kroku uvažovali i premiéři visegrádské čtyřky, nakonec od toho ale upustili. Podle českého vicepremiéra Alexandra Vondry "vzdálenosti mezi Varšavou a Prahou nebo Prahou a Budapeští jsou přece jen jiné než u Beneluxu" a slet na jedno místo by vyžadoval "tak složitou logistiku", že by "žádnou úsporu nepřinesla". "Byla by to demonstrativní akce," zhodnotil nápad vicepremiér pro evropské záležitosti Vondra.

Další podrobnosti
o podpisu unijní smlouvy
si přečtěte v pátečním vydání deníku

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...