Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

300 tisíc příznivců Palestiny prošlo Londýnem. Policie zatkla přes sto odpůrců průvodu

Svět

  16:48aktualizováno  20:00
V Londýně se za velké účasti policistů konal pochod na podporu Palestinců. Toho se podle očekávaní zúčastnilo na 300 tisíc lidí, píše BBC. Průvod vyvolal kritiku mezi politiky, včetně britského premiéra Rishiho Sunaka, protože připadl na den, kdy si Británie připomíná ukončení první světové války. Policie zatkla přes sto lidí, kteří se snažili protest narušit, uvádí BBC.

Mezi zatčenými byli příslušníci některých krajně pravicových skupin, kteří byli ozbrojení noži, obušky a po policistech házeli lahve nebo ohňostroje.

Sunak označil rozhodnutí uskutečnit pochod v den výročí první světové války za neuctivé a řada politiků žádala jeho zrušení.

„Víkend válečných veteránů je čas, kdy se jako národ sejdeme a vzpomeneme těch, kteří bojovali a zemřeli za naše svobody. Co jsme dnes viděli, není obranou cti našich ozbrojených sil, je to naopak hluboká neúcta,“ napsal na sociálních sítích Sunak a dodal, že „odsouzeníhodné jednání menšiny lidí podkopává ty, kteří se rozhodli vyjádřit své názory mírumilovně“.

Labouristický starosta Londýna Sadiq Khan a šéf Skotské národní strany Humza Yousaf kritizovali Sunakovu ministryni vnitra Suellu Bravermanovou - násilí, které místy doprovázelo pochod, je podle nich přímým důsledkem jejích výroků.

Bravermanová minulý týden obvinila londýnskou policii, že „straní“ s protestujícími a propalestinské demonstrace označila za „pochody nenávisti“. Yousaf ministryni na síti X vyzval k rezignaci. Bravermanová za své působení v úřadu v posledních týdnech čelí kritice nejen opozice, ale některých ministrů.

Průvod vyšel z Hyde Parku v centru Londýna směrem k americké ambasádě ve Vauxhallu na jih od Temže. Dle slov policie se jednalo o největší demonstraci v Londýně od začátku konfliktu v Pásmu Gazy. BBC mimo jiné zmiňila, že v pohotovosti bylo nad dva tisíce strážníků, kteří dohlíželi na celý pochod.

Propalestinské shromáždění se v sobotu konalo také v Belgii. V Bruselu podle Reuters za „zastavení genocidy“ nebo „lidská práva pro Palestince“ protestovalo na 21 tisíc lidí.

Pochod za Palestinu je již čtvrtým a i největším, který se v britském hlavním městě koná od útoku palestinského hnutí Hamás na Izrael 7. října. Z videí na sociálních sítích je patrné, že široké zástupy lidí pokrývaly stovky metrů ulice.

Policie nasadila téměř 2000 policistů a slíbila potlačit případné nepokoje, které by mohly způsobit účastníci pochodu nebo jeho odpůrci.

Tisíce lidí cestou k americké ambasádě, a pak i před ní, provolávaly hesla jako „Klid zbraní, hned“ a třímaly transparenty volající po samostatnosti Palestiny nebo zastavení války v Pásmu Gazy. Když dav k ambasádě přicházel, už z dálky bylo slyšet bubnování, uvedl reportér stanice Sky News.

Vzhledem k ohromnému počtu lidí nebyl pochod homogenní; účastnily se ho například také skupiny Židů vyjadřující solidaritu s Palestinou, jiní ve svých heslech přímo kritizovali premiéra Sunaka, ale i labouristického šéfa opozice Keira Starmera. Stanice BBC také informovala o „jednotlivcích“, kteří svým oblečením vyjadřovali podporu islamistickému hnutí Hamás, se kterým Izrael v Pásmu Gazy bojuje. Londýnská policie později na síti X informovala, že po nich „aktivně pátrá“.

Policie se střetla s britskými nacionalisty

Ještě před začátkem pochodu byly hlášené drobné střety mezi policií a britskými nacionalisty. Zhruba 1,5 kilometru od startu pochodu se v ulicích sešlo asi 1 000 lidí, kteří sledovali vzpomínkové akce u památníku připomínajícího britské oběti obou světových válek.

Bylo mezi nimi i několik krajně pravicových odpůrců pochodu, kteří skandovali hesla jako „Chceme zpátky svoji zemi“. Televizní záběry ukázaly několik drobných potyček mezi policií a pravicovými demonstranty blízko památníku.

Západní vlády, včetně britské, vyjádřily Izraeli v souvislosti s útoky Hamásu silnou podporu a sympatie. Izraelská odvetná akce však vyvolala i hněv a v Londýně se každý týden konají protesty požadující příměří.

Organizátoři pochodu z Palestine Solidarity Campaign (PSC) slíbili, že pochod se vyhne válečnému památníku a skončí u amerického velvyslanectví. Policie uvedla, že kolem míst spojených s pietními akcemi bude vyhlášena zakázaná zóna a u památníku je od čtvrtka 24hodinová policejní stráž.

Předchozí pochody PSC byly většinou pokojné. Stovky lidí však při nich byly zatčeny za přestupky, včetně projevů podpory Hamásu, který je Británii zakázaný jako teroristická organizace, nebo za transparenty s urážlivými hesly.

Autoři: ,