Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Loni rybáři zabili 1 600 kytovců, většinu ulovili Norové a Japonci

USA

  19:29
PORTOROŽ (SLOVINSKO) - Téměř 1 600 velryb se loni stalo oficiálně obětí lovu, a to nejčastěji z komerčních nebo vědeckých důvodů. Ve slovinském Portoroži to ve středu oznámila Mezinárodní velrybářská komise (IWC). Přes tisíc kytovců dohromady ulovily obě světové velrybářské velmoci, tedy Norsko (594) a Japonsko (417).
Velryba - ilustrační foto.

Velryba - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Zatímco Norsko nerespektuje mezinárodní moratorium na lov velryb z roku 1986, Japonsko se v tomto ohledu zaštiťuje právem na zabíjení těchto zvířat pro vědecké účely. A to přesto, že maso z mořských savců ulovených japonskými loděmi končí na talíři stejně, jako maso, které uloví norští či islandští rybáři.

Podle IWC Japonsko v lovu v porovnání s rokem 2012 polevilo, pro příští rok už ale žádalo mimořádné povolení pro lov v oblasti Antarktidy. Tam je lov zakázaný mezinárodním soudem OSN.

Eskymácké kvóty

Údaje IWC pocházejí z přiznaného množství ulovených kytovců. Grónsko, spravované Dánskem, Rusko či USA přiznaly desítky úlovků vesměs na základě povolených kvót pro místní obyvatelstvo. Jde například o Eskymáky, pro které moře představuje základní zdroj potravin.

Originální zdůvodnění uvedla Jižní Korea, která zabití 75 velryb za rok 2012 zdůvodnila "nehodami".

ČTĚTE TAKÉ:

Autoři: ,