Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusko musí vědět, že nesmí vpadnout do Evropy. Lotyši obnovili povinnou vojnu

Lotyšsko oslavovalo vyhlášení nezávislosti vojenskou přehlídkou. (18. listopadu 2022) foto: Reuters

Lotyšsko obnovilo povinnou službu v armádě, aby odstrašilo Rusko od invaze do Evropy, vysvětloval v britském tisku lotyšský ministr zahraničí Krišjánis Kariňš. V malé pobaltské zemi, která je členem NATO, se vyžaduje, aby všichni muži s lotyšským občanstvím ve věku od 18 do 27 let absolvovali roční službu v armádě. Nová pravidla začala platit v lednu.
  9:44

Na Kariňšův rozhovor upozornil mimo jiné ruský exilový portál Meduza, který připomněl, že někdejší povinnou „vojnu“ v Lotyšsku zrušili v předchozí dekádě po vstupu do NATO, ale v loňském roce rozhodli o jejím opětovném zavedení.

„Znovu jsme zavedli odvody (do armády). Využíváme to ke zvětšení početního stavu armády a záloh,“ řekl ministr deníku The Daily Telegraph. „Musíme být natolik připraveni, aby ruští generálové a politické elity jasně viděli, že nemohou vpadnout do Evropy,“ zdůraznil.

Podle Kariňšova názoru je rozhodně rozumnější a také levnější podporovat Ukrajinu v obraně před ruskou agresí, která začala před téměř dvěma lety, a současně posilovat vlastní obranyschopnost, než se vypořádávat s důsledky případného ruského vítězství.

Lotyši povolaní do armády dostanou plat až 300 eur měsíčně (asi 7 500 korun) a budou ubytováni v kasárnách. Zařazeni mají být do jednotek složených z profesionálních vojáků, aby si osvojili jejich schopnosti a byli plně vycvičeni do boje. Lotyšský plán počítá s bojeschopným vojskem o síle 61 tisíc vojáků, ať v činné službě v armádních jednotkách, anebo v armádních zálohách.

Branná povinnost se vztahuje i na Lotyše žijící v cizině. Za odmítnutí služby v armádě hrozí pokuta či vězení, ačkoliv lze požádat o výjimku, například ze zdravotních důvodů, anebo jako samoživitel rodiny, popřípadě kvůli dvojímu občanství, pokud si dotyčný už odbyl vojenskou službu v zahraničí.

V Lotyšsku se do vojska hlásí tolik dobrovolníků, že úřady dosud nemusely přistoupit k povolávání do armády. Sousední Litva obnovila obvody do armády už v roce 2015, po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym, zatímco Estonsko je nezrušilo, dodal list.

Autoři: ,