Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Svět

V rakouských Alpách lavina zavalila Čecha. Vyhrabali ho, ale nezachránili

vSNOW tour 2021 - Mölltaler Gletscher foto: snow.cz

V rakouských Alpách lavina zasypala dva lidi. V lyžařském středisku ve spolkové zemi Korutany se podařilo vyprostit jednoho lyžaře, ten druhý, jednapadesátiletý Čech zahynul pod lavinou, uvedla agentura APA s odvoláním na policii. V Salcbursku se naopak nepotvrdily obavy, že masy sněhu zavalily další dva lidi.
  20:15aktualizováno  21:31

Neštěstí se odehrálo kolem 13:15 poté, co český lyžař vyvolal pád laviny, která ho následně strhla a zcela zasypala. Lavina se utrhla v lyžařském středisku Mölltaler Gletscher. Podle záchranné služby zachytila dva lyžaře, kteří byli v tu chvíli mimo sjezdovku. Jednoho z nich se podařilo ze sněhu vyprostit, českého lyžaře už ale nikoliv, dodala záchraná služba a zároveň uvedla, že svědci pádu laviny muže vyhrabali, už se jim ho však nepodařilo oživit.

Podle korutanské policie se Čech v době neštěstí pohyboval „ve volném lyžařském terénu“ v nadmořské výšce kolem 2700 metrů. Jím utržená lavina byla široká 150 metrů a dlouhá 300 metrů.

Zprávu o úmrtí českého lyžaře potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. „Náš zastupitelský úřad je v kontaktu s tamními orgány,“ dodal.

Na hoře Seekarspitze ve spolkové zemi Salcbursko horská služba ukončila masivní záchrannou akci, kterou spustilo oznámení o dvou osobách pravděpodobně zasypaných lavinou. Ta se utrhla poblíž sjezdovky lyžařského střediska v Obertauernu, místo je oblíbené zejména mezi skialpinisty.

Pracovníci horské služby se bezvýsledně snažili najít signál z lavinového vyhledávače a pomocí sond prohledali laviniště. Podle mluvčí salcburské horské služby Marie Riedlerové nakonec akci, do níž byly zapojeny vrtulníky i pátrací psi, ukončili s tím, že oznámení o pohřešovaných se nepotvrdilo.

10. dubna 2023

Autoři: ,