Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Loď při smrtelné srážce na Dunaji řídil Čech. Soud mu zakázal opustit bydliště

Trosky člunu po srážce s lodí řízenou českým kapitánem na Dunaji v Maďarsku. (19. května 2024) foto: ČTK

Kapitán výletní lodi, která v sobotu na Dunaji narazila do motorového člunu, je podle MTI Čech žijící v Maďarsku. Soud mu zakázal do 22. září opustit bydliště kvůli obvinění z nedbalosti, jíž se údajně dopustil během nehody, která si vyžádala tři lidské životy.
  20:15aktualizováno  20:32

K incidentu došlo 18. května. Podle soudních dokumentů do výletní lodi MS Heidelberg řízené kapitánem se nedaleko Veröce severně od Budapešti narazilo menší motorové vozidlo se sedmi pasažéry.

Řidič člunu byl údajně opilý. Plavidlo bylo rozdrceno, dva lidé zemřeli, jeden dokázal vyplavat na břeh. Po dalších pěti lidech v následujících dnech policisté pátrali. Policie podle portálu telex.hu dnes našla tělo devatenáctiletého muže mezi obcemi Vác a Szödliget několik kilometrů po proudu řeky od místa neštěstí.

Kapitán hotelové lodi si sice nárazu všiml, ale aniž by se přesvědčil o tom, do čeho plavidlo narazilo, pokračoval nezměněnou rychlostí. Obětem nepomohl, ani neuvědomil posádku a neprovedl záchranný protokol.

Tím vším podezřelý český kapitán porušil několik platných pravidel lodní dopravy a vodního provozu, uvádí maďarská média s odvoláním na soudní dokumenty.

Podezřelý kapitán je český občan, ale má hlášený pobyt v Maďarsku. Jeho obhajoba podala odvolání, rozsudek je nepravomocný.

Loď MS Heidelberg plula z Budapešti do bavorského Pasova. Nynější nehoda v Maďarsku oživila vzpomínky na pět let starou katastrofu, při které v Budapešti na Dunaji velká výletní loď narazila do vyhlídkového plavidla. Zemřelo tehdy 27 lidí, převážně turistů z Jižní Koreje.

Autoři: ,

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...