Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

V Maďarsku zmařili pokus o puč. Krajně pravicoví Skytové chtěli odzbrojit policii

Svět

  14:12
Maďarská policie zmařila ozbrojený pokus krajně pravicové organizace Szkita (Skytové) o puč. Zhruba 150 policistů provedlo razie na různých místech země a vyslechlo osm lidí, potvrdila policie. Tři z nich policie zadržela kvůli podezření z pokusu o násilné převzetí moci.

V rámci rozsáhlé akce policejní zásahové jednotky při domovních prohlídkách našly zbraně, munici, falešné osobní doklady a diplomatické pasy. Kromě toho policisté objevili i dokumenty popírající existenci maďarského státu.

Podle policie se už v listopadu na sociálních sítích objevilo video, v němž extremisté ohlásili založení organizace Szkita a převzetí moci.

Rovněž tehdy uvedli, že začali s vyzbrojováním „národních, svobodných, vojenských jednotek“ a že chtějí odzbrojit policii. Úřady poté zahájily vyšetřování v souvislosti s přípravou násilné změny ústavního pořádku.

Jako Skytové je označován starověký jezdecký kočovný národ, který žil ve stepních oblastech Evropy a Asie. Údajní maďarští Skytové usilovali o své oficiální uznání jako etnické menšiny, což ale maďarský parlament odmítl, uvedl zpravodajský server 444.hu.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...