Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Maďarský ministr se rozčílil na USA za slova o politice schvalované Putinem

Maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó foto: Michal ŠulaMAFRA

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó obvinil ve čtvrtek amerického velvyslance v Budapešti, že se snaží vměšovat do vnitřních záležitostí Maďarska. Podle odborníků jde o další doklad narůstajícího diplomatického rozkolu mezi Spojenými státy a Maďarskem.
  21:43

Szijjártó reagoval na vyjádření velvyslance Davida Pressmana pro web Politico, kde diplomat přístup Maďarska k válce na Ukrajině označil za „politiku schvalovanou ruským prezidentem Vladimirem Putinem“.

Szijjártó řekl, že je naprosto nepodstatné, co si Pressman nebo jakýkoliv jiný velvyslanec myslí o domácích politickém dění v Maďarsku, protože se ho to netýká. „Není na něm, aby se vměšoval do maďarských vnitřních záležitostí,“ dodal.

Pressman, který se úřadu ujal loni v srpnu, má situaci v Maďarsku poměrně nesnadnou. Na podzim ho maďarský pravicový tisk blízký premiérovi Viktoru Orbánovi kritizoval za to, že se setkal se dvěma soudci, a obvinil ho, že prosazuje „americký kolonialismus“.

Velvyslanec se neváhá veřejně vyjadřovat k posilování protiamerických nálad v Maďarsku nebo k odporu, jaký Orbánova vláda projevuje vůči sankcím, které Evropská unie uvalila na Rusko kvůli vpádu na Ukrajinu. Velvyslanec se v lednu v jednom z tweetů zeptal, „jak snaha chránit ruské oligarchy před sankcemi poslouží Maďarsku a Maďarům?“.

Vláda v Budapešti, která měla přátelské vztahy s administrativou předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa, tvrdí, že unijní sankce proti Moskvě ekonomiku zemí sedmadvacítky poškozují více než tu ruskou. Tvrdí, že konec bojů na Ukrajině mohou přinést jedině jednání mezi Moskvou a Washingtonem, a ne stražení ruských jednotek z Ukrajiny.

Nyní Szijjártó Pressmanovi vzkázal, že pokud bude kritizovat politiku Budapešti, bude pro něj těžké efektivně pracovat na zlepšování spolupráce mezi oběma zeměmi. „Toto období skončilo. Maďarsko je suverénní země, nikdo zvenčí nám nemůže říkat, jak máme žít,“ řekl Szijjártó.

Pressman v reakci na jeho výroky napsal na Twitteru, že „se vší úctou snahy Ruska jednostranně překreslit hranice v Evropě nepovažujeme za pouhou vnitřněpolitickou událost v Maďarsku.“

Autoři: ,