Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Maďarsko má nového prezidenta, poslanci zvolili šéfa ústavního soudu

Maďarský parlament zvolil dosavadního předsedu ústavního soudu Tamáse Sulyoka prezidentem země. (26. února 2024) foto: Reuters

Maďarský parlament zvolil dosavadního předsedu ústavního soudu Tamáse Sulyoka prezidentem země. Do funkce ho navrhla vládnoucí strana Fidesz. Ve funkci nahradí Katalin Novákovou, která odstoupila na začátku února kvůli udělení kontroverzní milosti. Funkce prezidenta má v Maďarsku převážně ceremoniální charakter.
  18:26aktualizováno  20:36

Sulyok stojí v čele nejvyšší soudní instance v zemi od roku 2016. Toto postavení získal s podporou zákonodárců vládnoucí strany.

Hlasování předcházelo rozhodování o přijetí Švédska do NATO. Poslanci 188 hlasy schválili ano. Aby byla ratifikace vstupu Švédska do Aliance platná, musí ji podepsat právě hlava státu podepsat. Podle agentury APA by Sulyok měl nastoupit do úřadu 5. března.

Sulyokova předchůdkyně v úřadu hlavy státu Nováková odstoupila tento měsíc v důsledku aféry, kterou vyvolalo udělení milosti muži odsouzenému za pomoc při utajování sexuálního zneužívání chovanců dětského domova.

Skandál vyvolal protesty. Podle médií odstoupení Novákové bylo vzácným neúspěchem Orbána, který je nepřetržitě u moci od roku 2010.

Sulyok v krátkém projevu po svém zvolení slíbil, že bude transparentní ohledně svých rozhodnutí týkajících se milostí a ocenění.

„Stejně jako právník, také jako prezident republiky mohu nejlépe sloužit veřejnému blahu a zasazovat se o jednotu národa tím, že budu prosazovat základní hodnoty práva,“ uvedl c v prohlášení po své nominaci.

Podle DPA je Sulyok stoupencem politiky premiéra Orbána. Opoziční uskupení Demokratická koalice podle agentury APA uvedla, že Sulyok je Orbánův kandidát a „stranický voják“ Fideszu. Rovněž opoziční socialisté (MSZP) jej označili za „dalšího služebníka autoritářského systému“.

Orbánovi by podle Reuters rychlé zvolení Sulyoka mohlo umožnit opět převzít politickou iniciativu poté, co se skandál kolem Novákové ukázal být v rozporu s jedním z klíčových principů Fideszu: podporou tradičních rodin a křesťanských hodnot.

Kdo je Tamás Sulyok?

Maďarský diplomat, právník a vysokoškolský pedagog Sulyok se narodil 24. března 1956 ve městě Kiskunfélegyháza v župě Bács-Kiskun na jihu Maďarska. Jeho otec byl právníkem, který po roce 1945 nemohl z politických důvodů provozovat praxi a vyloučili ho z advokátní komory, poté pracoval manuálně. Jeho matka byla pedagožka.

V roce 1980 absolvoval Tamás Sulyok právo na Fakultě veřejných věd a práva Univerzity Attily Józsefa v Szegedu (Segedínu). Poté začal pracovat u župního soudu v Szegedu (Segedínu). V roce 1982 složil odbornou právnickou zkoušku a poté až do roku 1991 působil jako právní poradce. V letech 1997 až 2014 vedl soukromou advokátní kancelář. Od roku 1998 pracoval čtyři roky jako právník pro správu města Szeged (Segedín). Po svém zvolení ústavním soudcem v roce 2014 se v dubnu následujícího roku stal místopředsedou této instituce.

V roce 2004 získal Sulyok titul v oboru evropské právo na budapešťské Univerzitě Loránda Eötvöse. Od září 2005 vyučuje ústavní právo jako hostující profesor na univerzitě v Szegedu (Segedínu), kde v roce 2013 získal doktorát. Od roku 2000 až svého zvolení ústavním soudcem zde byl honorárním konzulem Rakouska.

Sulyokovu nominaci ona prezidenta známil ve středu 22. února předseda poslaneckého klubu strany Fidesz, Máté Kocsis. Podle jeho vyjádření ztělesňuje předseda ústavního soudu „velkou autoritu“ a je člověkem, kterého budou brát všichni vážně.

Je otcem dvou již dospělých dětí. Vedle rodné maďarštiny hovoří také anglicky, italsky a německy.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!